ARTISTS TALK

TEATRU

Sala Mare ARCUB Gabroveni, Str. Lipscani nr. 84-90 cu corespondent in strada Gabroveni nr. 50-53, Bucuresti, Bucuresti


Detalii eveniment

Durata: 1 oră 45 minute

Stagiunea curentă de teatru organizată de Primăria Capitalei prin ARCUB, cuprinde spectacole care deja au cucerit critica de specialitate și iubitorii de teatru. Programul teatral de la Sala Mare ARCUB cuprinde unul dintre cele mai apreciate spectacole ale stagiunii, despre care s-a vorbit mult și încă se va mai vorbi: Artists Talk, în regia Gianinei Cărbunariu, în care apar nume îndrăgite de spectatori: Ruxandra Maniu, Ilinca Manolache, Alexandru Potocean, Gabriel Răuță și Bogdan Zamfir. Scenografia îi aparține Dorotheei Curio, muzica este semnată de Bobo Burlăcianu, iar materialul video a fost pregătit de Mihai Păcurar.

Conceput ca un colaj de secvențe sub forma unor interviuri sau documentare, spectacolul este un comentariu dulce-amar – cel mai adesea cu mult umor, dar care te pune serios pe gânduri – pe marginea condiției artistului și a naturii produsului artistic, printr-o raportare directă la așteptările publicul lor. Divers, scormonitor, amuzant și incisiv, spectacolul Gianinei Cărbunariu se articulează într-un discurs perfect unitar despre ARTĂ și despre menirea acesteia.

Cu alte cuvinte, împrumutate din articolul Corinei Dima din Ziarul Metropolis, „Artists Talk te face să zâmbeşti, vine cu râs-plâns, scrâşneşte din dinţi şi ironizează poveştile din lumea artiştilor. Ridică semne de întrebare. Pune subiecte pe tapet sau nu le rosteşte, te îndrumă să le descoperi singur”.

Aprecierea criticii și a publicului este confirmată și de turneele spectacolului, programate în acest an. În datele de 21 și 22 februarie, producția ARCUB va fi jucată la Bruxelles, în Sala M a celebrului centru BOZAR, în cadrul Selecției Internaționale a stagiunii 2018-2019. Creația Gianinei Carbunariu este invitată alături de alte montări recente ale unor tineri artiști, cu o viziune proaspătă asupra problemelor societății contemporane: Amer Hlehel (Palestina), Tatiana Frolova (Rusia), Árpád Schilling (Ungaria), Kamal Hashemi ș.a.

Trei reprezentații vor fi jucate și în perioada 5-7 aprilie, la Théâtre Célestins din Lyon, confirmând deschiderea internațională a tematicii abordate, precum și interesul publicului de pretutindeni pentru aceasta.

Spectacolul se joacă în limba română, în limba engleză și în limba franceză (cu supratitrare).

Producător: Primăria Capitalei, prin ARCUB.

Coproducător: Asociația Piese Refractare.

Cu sprijinul Institutului Goethe, al Ambasadei Franței la București și al Institutului Francez.

Ascunde detalii eveniment

Calendar evenimente

Alte evenimente din aceeasi categorie

TEATRU

Revolta Povestilor - Teatrul Stela Popescu

20 aprilie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

O casnicie linistita

20 aprilie - Teatrul Elisabeta

FAMILIA JELEZNOV

20 aprilie - Sala Teatrul Mic

Casatorie in trei

20 aprilie - Sala Maximilian

Cerere în căsătorie, A.P. Cehov

20 aprilie - Teatrul mic - Sala Studio

Am iubit, am purtat, am pierdut

20 aprilie - Sala Mare ARCUB Gabroveni

Interzis sub 18 ani

20 aprilie - Sala Studio Excelsior

Cerere în căsătorie, A.P. Cehov

20 aprilie - Teatrul mic - Sala Studio

Las' că ştim noi!

21 aprilie - Teatrul Elisabeta

Frumos e in septembrie la Veneția

21 aprilie - Sala Mare ARCUB Gabroveni

ȚINUTUL DIN MIEZUL VERII

21 aprilie - Sala Teatrul Mic

Hotul de margaritare - Teatrul Stela Popescu

21 aprilie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

DOAMNA GODOT

21 aprilie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

TREI GEMENI VENEȚIENI

21 aprilie - Teatrul Mic - Sala Rapsodia

Frumos e in septembrie la Veneția

21 aprilie - Sala Mare ARCUB Gabroveni

MAREA RUȘINE

23 aprilie - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

Această Sonia

23 aprilie - Teatrul Luni de la Green Hours

LEGATURI PRIMEJDIOASE

24 aprilie - Teatrul Mic

D'ale carnavalului

24 aprilie - Teatrul Principal

PESCARUSUL

24 aprilie - Teatrul mic - Sala Studio

Stă să plouă

24 aprilie - Teatrul Luni de la Green Hours

POVESTE DIN PATRIA NOASTRĂ

2 mai - Teatrul mic - Sala Studio

Puricele in ureche

3 mai - Teatrul Elisabeta

LECTIA

3 mai - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

BOEING BOEING

4 mai - Teatrul Elisabeta

FAMILIA JELEZNOV

4 mai - Sala Teatrul Mic

Regina Maria - jurnal de razboi

4 mai - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

BĂIATUL CU ȘOSETE ROZ

4 mai - Sala Studio Excelsior

Cenusareasa

5 mai - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Dezbraca-te, vreau sa-ti vorbesc!

5 mai - Teatrul Elisabeta

Viața și moartea lui Richard al II-lea

5 mai - Sala Teatrul Mic

Hotul de margaritare - Teatrul Stela Popescu

5 mai - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

Cerere în căsătorie, A.P. Cehov

5 mai - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

DOAMNA GODOT

5 mai - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

Fluturii sunt liberi

5 mai - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Secretul fericirii - Iasi

6 mai - Teatrul National "Vasile Alecsandri"

Cenusareasa

7 mai - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Arlecchino și pierdutele iubiri

7 mai - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

BĂIATUL CU ȘOSETE ROZ

7 mai - Sala Studio Excelsior

BOEING BOEING

7 mai - Teatrul Elisabeta

Incurcatura la nivel inalt

8 mai - Teatrul Elisabeta

Arlecchino și pierdutele iubiri

8 mai - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

Cenusareasa

9 mai - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Interesul poarta fesul

9 mai - Teatrul Principal

FAPTE BUNE

9 mai - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

LECTIA

9 mai - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

CU CE VĂ SERVESC? - Bucuresti

9 mai - Sala Gloria

Apolodor

10 mai - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Aglaja

10 mai - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

PENSIUNE COMPLETĂ

10 mai - Sala Rapsodia

Boeing Boeing - Casa de Cultura a Sindicatelor Buzau - Teatrul Elisabeta

10 mai - Casa de Cultura a Sindicatelor Buzau

Cenusareasa

10 mai - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

MISSOURI SKY

10 mai - Sala Studio Excelsior

Crima la cină

10 mai - Restaurant Elisabeta

Revolta Povestilor - Teatrul Stela Popescu

11 mai - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

MISSOURI SKY

11 mai - Sala Studio Excelsior

Capcana pentru un barbat casatorit

11 mai - Teatrul Elisabeta

ȚINUTUL DIN MIEZUL VERII

11 mai - Sala Teatrul Mic

CĂLĂTOAREA ȘI SHAKESPEARE

11 mai - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

CARPATHIAN GARDEN

11 mai - Teatrul mic - Sala Studio

Apolodor

12 mai - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Boeing Boeing - Casa de Cultura a Studentilor Cluj - Teatrul Elisabeta

12 mai - Casa de Cultura a Studentilor Cluj Napoca

Acesti romani fantastici

12 mai - Teatrul Principal

LEGATURI PRIMEJDIOASE

12 mai - Teatrul Mic

Femeia, eterna poveste - Teatrul Stela Popescu

12 mai - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

PESCARUSUL

12 mai - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

MINUNATA LUME NOUĂ

12 mai - T. Excelsior - Sala Mare

Eu te cred,da'...tu ma minti! - Bucuresti

13 mai - Palatul National al Copiilor

DESPRE TANDREȚE

13 mai - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

Fa-mi loc! - Bucuresti

13 mai - Sala Gloria

TAKE, IANKE SI CADIR - Iasi

14 mai - Casa de Cultura a Studentilor - Iasi

SECRETUL FERICIRII - Bucuresti

14 mai - Sala Gloria

Cerere în căsătorie, A.P. Cehov

15 mai - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

LECTIA

16 mai - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

Nevasta mea e Șuvaneză

16 mai - Restaurant Elisabeta

SCUFIȚA ROȘIE- Avanpremieră

17 mai - Teatrul Luceafarul - Sala Mică

LEGATURI PRIMEJDIOASE

17 mai - Teatrul Mic

POVESTE DIN PATRIA NOASTRĂ

17 mai - Teatrul mic - Sala Studio

Inca nu, dar o sa fie...

17 mai - Teatrul Elisabeta

LEGATURI PRIMEJDIOASE

18 mai - Teatrul Mic

TREI GEMENI VENEȚIENI

18 mai - Teatrul Mic - Sala Rapsodia

3M CEI TREI MAGNIFICI - Buzau

18 mai - Casa de Cultura a Sindicatelor Buzau

SCUFIȚA ROȘIE - Premieră

19 mai - Teatrul Luceafarul - Sala Mică

BOEING BOEING

19 mai - Teatrul Elisabeta

MARTIRI

19 mai - Sala Teatrul Mic

...Escu

19 mai - Sala Rapsodia

3M CEI TREI MAGNIFICI - Ploiesti

19 mai - CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR Ploiesti

PESCARUSUL

20 mai - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

PESCARUSUL

21 mai - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

TimeAholics

21 mai - Sala Studio Excelsior (Excelsior)

Regele moare

22 mai - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

ILUZIA COMICĂ

22 mai - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Aglaja

23 mai - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

Arlecchino și pierdutele iubiri

23 mai - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

Vecina de deasupra

23 mai - Restaurant Elisabeta

ȚINUTUL DIN MIEZUL VERII

24 mai - Sala Teatrul Mic

Cerere în căsătorie, A.P. Cehov

24 mai - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

Fluturii sunt liberi

24 mai - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

FAMILIA JELEZNOV

25 mai - Sala Teatrul Mic

FATA MORGANA

25 mai - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

LECTIA

25 mai - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

SCUFIȚA ROȘIE

26 mai - Teatrul Luceafarul - Sala Mică

Cenusareasa

26 mai - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Viața și moartea lui Richard al II-lea

26 mai - Sala Teatrul Mic

Regina Maria - jurnal de razboi

26 mai - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

FATA MORGANA

26 mai - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

DRAGOSTEA CELOR TREI PORTOCALE - Teatrul Stela Popescu

26 mai - Palatul National al Copiilor

DESPRE TANDREȚE

27 mai - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

Fa-mi loc! - Buzau

27 mai - Casa de Cultura a Sindicatelor Buzau

Interzis sub 18 ani

28 mai - Sala Studio Excelsior

AMBASADA IUBIRII

29 mai - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

Thomas Sawyer

29 mai - T. Excelsior - Sala Mare

Zeul Macelului

29 mai - Restaurant Elisabeta

POVESTE DIN PATRIA NOASTRĂ

30 mai - Teatrul mic - Sala Studio

Dona Juana

30 mai - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

Viata conjugala anormala

30 mai - Restaurant Elisabeta

MARTIRI

31 mai - Sala Teatrul Mic

NĂPASTA

31 mai - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

LECTIA

31 mai - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

Revolta Povestilor - Teatrul Stela Popescu

1 iunie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

APA VIE

1 iunie - Sala Teatrul Mic

PESCARUSUL

1 iunie - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

Acesti romani fantastici

2 iunie - Teatrul Principal

Revolta Povestilor - Teatrul Stela Popescu

7 iunie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

Horatiu Malaele - Editie speciala

21 iunie - Cinema Pro