HAMLET ȘI NOI

TEATRU

Centrul European Cultural și de Tineret pentru U.N.E.S.C.O Nicolae Balcescu, Strada 11 Iunie, sector 4, Bucuresti


Detalii eveniment

,,HAMLET ȘI NOI’’ după Hamlet, de William Shakespeare

Regizor: Antoaneta Cojocaru

Miercuri  30  Mai, ora 19.00

Laboratorul de Artă, cu sprijinul Ministerului Culturii, prezintă primele spectacole “Hamlet și noi”, un spectacol-laborator de Antoaneta Cojocaru, după celebra piesă a lui W. Shakespeare. Antoaneta Cojocaru își pune amprenta îmbinând tehnici inovative de arta spectacolului și arta actorului, construind un spectacol puternic, ce traduce într-o manieră contemporană marile teme existențiale dezbătute în opera lui Shakespeare: dragostea, relația cu autoritatea, familia, moartea, renașterea.

Un Hamlet cu trăiri intense și diverse, ce sălăsluiește fără îndoială în sufletul fiecăruia dintre noi, indiferent de vârstă, statut social, pasiuni și interese.

22 de actori - de la actori cu experiență implicați în fenomenul teatral actual, la cei mai valoroși studenți la UNATC, cât și profesioniști din alte domenii de activitate - își pun în “Hamlet și noi”, harul în slujba teatrului, “al cărui rost dintru începuturi și până acum, a fost și este să îi țină lumii oglinda în față.” (W. Shakespeare).

Evoluția fiecărui personaj în parte, de la începutul spectacolului și până la final, se transmite din spațiul numit convențional “scenă”, în cealaltă parte - a publicului, sub forma unei legături emoționale puternice. 

”Hamlet și noi” ia forma unui spectacol itinerant, jucat în circuit în case de patrimoniu și clădiri considerate repere în București și din țară, cu scopul de a atrage atenția asupra lor și de a promova astfel patrimoniul cultural autohton.

Distribuție: 

Cu participarea extraordinară a lui Adrian Ciobanu, actor al Teatrului Bulandra.

Cu: Anca Florescu, Alexandra Giurcă, Răzvan Răduță, Cristiana Ioniță, Teodora Filip, Brian West.

Horia Fedorca, Alin Potop, Vlad Brumaru, Marina Fluerașu, Alexandru Moldovan, Ciprian Chiricheș, Alexandru Ionescu, Teodora Antal – studenți UNATC.

Ioana Lupu, Maria Bucur, Tatiana Gingărașu, Laura Teodor, Cosmin Rudeanu, Ovidiu Condurache.

Sarah West.

și Antoaneta Cojocaru.

Proiecții video: Sineira Studio

Pregătire muzicală: Adrian-George Popescu

Asistent coregrafie: Brian West

Asistent scenografie: Ileana Zirra

Regizor tehnic: Oana Rainer

Sunet și proiecții: Vlad Ștefan

Lumini: Gabi Bucurenciu / Adrian Pitica

Traducere: Leon D. Levițchi și Dan Duțescu

Durata: 3 ore

Rezervări bilete: Tel: 021.336.43.40

Preț bilete: 20 lei; 15 lei / elevi, studenți, pensionari

Ascunde detalii eveniment

Calendar evenimente

Alte evenimente din aceeasi categorie

TEATRU

Milionul, nepoatele și milionara

20 septembrie - Teatrul Elisabeta

Regele moare

20 septembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

ACTRITELE - Premiera

20 septembrie - Palatul National al Copiilor

Eu dau banu', eu dau ora exacta!

21 septembrie - Teatrul Principal

Capcana pentru un barbat casatorit

21 septembrie - Teatrul Elisabeta

Dona Juana

21 septembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

Migraaaanți

21 septembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

BUTOIUL CU FERICIRE

21 septembrie - Sala Mare ARCUB Gabroveni

Eu dau banu', eu dau ora exacta!

22 septembrie - Casa de Cultura Sindicatelor Ploiesti

Viața și moartea lui Richard al II-lea

22 septembrie - Sala Teatrul Mic

Interzis sub 18 ani

22 septembrie - Sala Studio Excelsior

Micul Print - Cluj

22 septembrie - Auditorium Maximum

...Escu

23 septembrie - Sala Teatrul Mic

Infractorii

23 septembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

Am iubit , am purtat , am pierdut

23 septembrie - Sala Mare ARCUB Gabroveni

Las' că ştim noi!

24 septembrie - Teatrul Elisabeta

Incurcatura la nivel inalt

26 septembrie - Teatrul Elisabeta

Arlecchino și pierdutele iubiri - AVANPREMIERĂ

26 septembrie - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

CĂLĂTOAREA ȘI SHAKESPEARE

27 septembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

BOEING BOEING

27 septembrie - Teatrul Elisabeta

Arlecchino și pierdutele iubiri - AVANPREMIERĂ

27 septembrie - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

CĂLĂTOAREA ȘI SHAKESPEARE

28 septembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

Dezbraca-te, vreau sa-ti vorbesc!

28 septembrie - Teatrul Elisabeta

TEEN-FEST 2018: Arlecchino și pierdutele iubiri – PREMIERĂ

28 septembrie - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

KARAMAZOVII

29 septembrie - Sala Teatrul Mic

O noapte furtunoasa

29 septembrie - Teatrul Principal

KARAMAZOVII

30 septembrie - Sala Teatrul Mic

O noapte furtunoasa

30 septembrie - Casa de Cultura Sindicatelor Ploiesti

TEEN-FEST 2018: Cinema Paradiso

30 septembrie - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

TEEN-FEST 2018: Aniversarea

1 octombrie - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

TEEN-FEST 2018: Dragă doamnă profesoară

1 octombrie - T. Excelsior

Fa-mi loc! - Bucuresti

1 octombrie - Palatul National al Copiilor

TEEN-FEST 2018: Avioane de hârtie

2 octombrie - T. Excelsior

URMA PASILOR TAI...

2 octombrie - Sala Mare ARCUB Gabroveni

TEEN-FEST 2018: Visând glasuri

3 octombrie - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

TEEN-FEST 2018: boyz & girlz

3 octombrie - T. Excelsior

TEEN-FEST 2018: Mamă, mi-am pierdut mâna

3 octombrie - T. Excelsior

TEEN-FEST 2018: Wanda

4 octombrie - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

TEEN-FEST 2018: MISSOURI SKY

5 octombrie - Sala Studio Excelsior

Inca nu, dar o sa fie...

5 octombrie - Teatrul Elisabeta

TEEN-FEST 2018: IDENTIFY

5 octombrie - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

TEEN-FEST 2018: Pescărușul

6 octombrie - T. Excelsior

TEEN-FEST 2018: Minunata lume nouă

7 octombrie - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

ACTRITELE - Constanta

7 octombrie - Casa de Cultura a Sindicatelor - Constanta

BUTOIUL CU FERICIRE

7 octombrie - Sala Mare ARCUB Gabroveni

ALL INCLUSIVE - IASI

8 octombrie - Casa de Cultura a Studentilor - Iasi

ALL INCLUSIVE - Ploiesti

9 octombrie - CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR Ploiesti

ANUL DISPARUT - 1989 | PITB#5

11 octombrie - Sala Teatrul Mic

Capcana pentru un barbat casatorit

12 octombrie - Teatrul Elisabeta

București.Instalație umană

12 octombrie - Sala Mare ARCUB Gabroveni

O casnicie linistita

13 octombrie - Teatrul Elisabeta

Capcana pentru un barbat casatorit

13 octombrie - Casa de Cultura Sindicatelor Ploiesti

Anul Disparut.200/7 (PITB#5)

13 octombrie - Sala Teatrul Mic

Haimanaua

15 octombrie - Casa de Cultura Sindicatelor Ploiesti

FIERARII - Ploiesti

16 octombrie - CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR Ploiesti

Un barbat pentru SARA

16 octombrie - Palatul National al Copiilor

Te iubesc dar nu pe tine - Bucuresti

22 octombrie - Palatul National al Copiilor

Sot de vanzare

24 octombrie - Restaurant Elisabeta

Serata interbelica Silviu Biris

26 octombrie - Restaurant Elisabeta

Vassa Jeleznova de Maxim Gorki

27 octombrie - Teatrul Elisabeta

DEȘTEPTAREA PRIMĂVERII

30 octombrie - Sala Teatrul Mic

DEȘTEPTAREA PRIMĂVERII

1 noiembrie - Sala Teatrul Mic

UN CUPLU CIUDAT

1 noiembrie - Restaurant Elisabeta

CARAMITRU – MALAELE, cate-n luna si in stele

5 noiembrie - Sala Studio TNB

Fratii Karamazov

7 noiembrie - Teatrul Elisabeta

FIERARII - IASI

7 noiembrie - Teatrul National "Vasile Alecsandri"

Crima la cină

17 noiembrie - Restaurant Elisabeta

CAFENEAUA

19 noiembrie - Sala Mare TNB

Dezbraca-te, vreau sa-ti vorbesc!

24 noiembrie - Casa de Cultura Sindicatelor Ploiesti