de Dan Coman
Producător: Laboratorul de Artă
Regie: Antoaneta Cojocaru
Vârstă recomandată: 14+
Ofelia.Afterlife este un spectacol-concert creat de Antoaneta Cojocaru, pe un text semnat de Dan Coman, ce dă glas Ofeliei să ne spună și povestea ei.
În varianta clasică, din „Hamlet", Ofelia reprezintă o minoritate, fiind adesea văzută ca o figură prea fragilă și, poate tocmai de aceea, lipsită de importanță. Exact această minoritate capătă glas prin acest discurs artistic și vorbește lumii cu demnitate despre acceptare, despre înțelegeri mai profunde, cu sentimente și intenții bune și blânde, valabile în orice veac, dar mai ales acum.
Ofelia devine astfel atât o voce feminină puternică prin poezia ei, cât și un demers artistic și social. Într-o lume tot mai cinică și mai sterilă, condusă de dorința de putere, de control sau de nevoia de a-ți face dreptate, Ofelia se pierde, dispare, rămânând în urma ei întrebarea: unde mai e loc pentru iubire?
Construit ca o fuziune între arte, Ofelia.Afterlife aduce împreună:
textul scriitorului Dan Coman
interpretarea sensibilă și frustă a actriței Antoaneta Cojocaru
muzica trupei Beethoven Crisis
decorul: Vladimir Turturică
costumele: Iolanda Mutu Jr.
coregrafia: Ioana Marchidan
proiecțiile: Dorel Mihăilă
lighting design: Alin Popa
Împreună, aceste elemente compun un spectacol multisenzorial, care îmbină realismul cu suprarealismul, pentru a aduce o perspectivă profundă atât asupra condiției feminine și a complexității ei emoționale, cât și a condiției omului care nu seamănă cu învingătorii, dar care se află cu discreție la temelia lor.
Distribuție: Antoaneta Cojocaru
și trupa Beethoven Crisis (Maria Bucur, Andrei Mancaș, Răzvan Balașov, Vlad Ploeșteanu)
cu participarea Adelinei Baicu
Asistență regie: Cristiana Ioniță, Daniel Pascariu
Muzică originală: Maria Bucur
Interpretare live: trupa Beethoven Crisis
Durată: 1h 45 min (fără pauză)