Scufița Roșie

Scufița Roșie

TEATRU COPII

Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari, Strada General Eremia Grigorescu 24, Bucuresti


Detalii eveniment

Adaptare de Felix Alexa după Charles Perrault și Frații Grimm

Regia și light design: Felix Alexa

Scenografia: Marian Sandu

Muzica: Alexei Țurcan

Foto: Andrei Roșianu

Vârsta: peste 3 ani 

Durata: 50 min

Distribuţia: Olga Bela, Daniel Stanciu, Liliana Gavrilescu, Dan Codreanu, Florin Mititelu, Ana- Maria Bălescu, Adrian Lefter 

Cine nu știe povestea Scufiței Roșii? Nu există generație de la Frații Grimm sau Charles Perrault încoace care să nu fi urmărit aventurile unei fetițe cu scufiță, trimisă de mama ei, prin pădure, să-i ducă de mâncare bunicii ei. Nu există copil care să asculte de sfatul părinților și să nu facă cum îi taie capul. Deci, ce ar putea aduce nou versiunea lui Felix Alexa? Povestea clasică este spusă, însă, cu mijloacele specifice teatrului de animație (păpuși de diferite tipuri, o scenografie spectaculoasă, muzică ritmată, actori mânuitori talentați, un text coerent). S-ar putea să descoperiți că lupul nu este chiar atât de fioros, că pădurea este fermecată, că bunicile sunt întotdeauna bune și îngăduitoare! Că trebuie să prețuim sfaturile celor mari! Că poveștile sunt pentru copii de la 3 la 90 de ani!

Ascunde detalii eveniment

Calendar evenimente

Alte evenimente din aceeasi categorie

TEATRU COPII

PEȘTIȘORUL DE AUR

17 noiembrie - Teatrul Luceafarul - Sala Mică

TIGRISORUL PETRE

17 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Cei trei purcelusi

17 noiembrie - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

Aladin

17 noiembrie - Sala Rapsodia

Copacul cu jucarii

18 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Rățușca cea urâtă

19 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Fata Babei si Fata Mosneagului

20 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Cocoselul neascultator

21 noiembrie - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

Fata Babei si Fata Mosneagului

21 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Vrajitorul din Oz

22 noiembrie - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

Copacul cu jucarii

22 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Scufița roșie

23 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Magia copilariei

23 noiembrie - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

MICUL PRINȚ - Teatrul Stela Popescu

23 noiembrie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

PRIVIGHETOAREA

24 noiembrie - Teatrul Luceafarul - Sala Mică

Copacul cu jucarii

24 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

JUCARII PIERDUTE

24 noiembrie - Sala Studio Excelsior

FRAM, URSUL POLAR

24 noiembrie - Teatrul Luceafarul - Sala Mare

Copacul cu jucarii

25 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Rățușca cea urâtă

26 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

PUNGUȚA CU DOI BANI

27 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

JUCARII PIERDUTE

28 noiembrie - Sala Studio Excelsior

Aventuri in tinutul florilor

29 noiembrie - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

Revolta Povestilor - Teatrul Stela Popescu

30 noiembrie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

PUNGUȚA CU DOI BANI

30 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

CAPRA CU TREI IEZI

1 decembrie - Teatrul Luceafarul - Sala Mică

Vrajitorul din Oz

1 decembrie - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

FRUMOASA ȘI BESTIA

1 decembrie - Teatrul Luceafarul - Sala Mare

Vrajitorul din Oz

6 decembrie - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

CAPRA CU TREI IEZI

7 decembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

HANSEL ȘI GRETEL

8 decembrie - Teatrul Luceafarul - Sala Mică

MICA SIRENA

8 decembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

JUCARII PIERDUTE

8 decembrie - Sala Studio Excelsior

CRĂCIUNUL JUCĂRIILOR. LA ȘCOALĂ

8 decembrie - Teatrul Luceafarul - Sala Mare

Cei trei purcelusi

11 decembrie - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

Aventuri in tinutul florilor

12 decembrie - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

JUCARII PIERDUTE

13 decembrie - Sala Studio Excelsior

PUNGUȚA CU DOI BANI

14 decembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

MUZICANȚII DIN BREMEN

15 decembrie - Teatrul Luceafarul - Sala Mică

Fata Babei si Fata Mosneagului

15 decembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

PRÂSLEA CEL VOINIC ȘI MERELE DE AUR

15 decembrie - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

JACK ȘI VREJUL DE FASOLE

15 decembrie - Teatrul Luceafarul - Sala Mare

Departe de casă

15 decembrie - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

PRÂSLEA CEL VOINIC ȘI MERELE DE AUR

18 decembrie - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

Rățușca cea urâtă

22 decembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

CRĂCIUNUL JUCĂRIILOR. LA ȘCOALĂ

22 decembrie - Teatrul Luceafarul - Sala Mare

Copacul cu jucarii

28 decembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

OMUL DE ZAPADA CARE VOIA SA INTALNEASCA SOARELE

29 decembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari