Apolodor

Apolodor

TEATRU COPII

Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari, Strada General Eremia Grigorescu 24, Bucuresti

27 octombrie 11:00


Detalii eveniment

Regie: Silvia Roman
Scenografie: Iuliana Vîlsan
Muzică: Bogdan Balea
Video: Dilmana Yordanova / KOTI Visuals
Mișcare scenică: Andreea Belu
Distribuție: Olga Bela, Ana Maria Bălescu, Mona Toncu, George Simian, Ștefan Craiu, Robert Trifan, Florin Mititelu, Dan Codreanu
Spectacolul ”Apolodor” este realizat după textul poetului, prozatorului și dramaturgului Gellu Naum și ilustrează povestea un pinguin de la circ, căruia i se face dor de ,,frații săi din Labrador”, și pornește în aventura vieții lui spre casa natală. Supus unui drum greu, trecând prin multe primejdii și situații limită care țin publicul spectator în suspans, Apolodor reușește să ajungă la familia sa. Ce se întâmplă după ce ajunge în ținuturile înghețate și cum continuă aventura simpaticului pinguin, veți afla la Teatrul Țăndărică.

Regizoarea Silvia Roman, împreună cu echipa de creație a acestui spectacol, reușește să surprindă momentele cheie ale poveștii,  scoțând  în evidență stările schimbătoare ale micului pinguin, în funcție de probele la care este supus. Fiecare tablou este gândit în amănunt, din punct de vedere al decorului, muzicii și coregrafiei, într-un concept vizual și contemporan, pentru a atrage spectatorul în poveste. Montarea spectacolului este concepută într-un registru umoristic, dar în același timp potențează emoțiile textului astfel încât spectatorii ajung să trăiască cu sufletul la gură fiecare moment alături de micul ,,fugar” care îşi caută originile.

4+, 60 min

Ascunde detalii eveniment

Calendar evenimente

Alte evenimente din aceeasi categorie

TEATRU COPII

MUZICANȚII DIN BREMEN

21 octombrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Cei trei purcelusi

22 octombrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Fata Babei si Fata Mosneagului

22 octombrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Cei trei purcelusi

23 octombrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

MUZICANȚII DIN BREMEN

24 octombrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

MICA SIRENA

25 octombrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

JUCARII PIERDUTE

25 octombrie - Sala Studio Excelsior

Revolta Povestilor - Teatrul Stela Popescu

26 octombrie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

Fata Babei si Fata Mosneagului

26 octombrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Taramul povestilor

26 octombrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

RĂȚUȘCA CEA URÎTĂ

27 octombrie - Teatrul Luceafarul - Sala Mică

Apolodor

27 octombrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Vrajitorul din Oz

27 octombrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

MOTANUL INCALTAT

27 octombrie - Teatrul Luceafarul - Sala Mare

Copacul cu jucarii

29 octombrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

MICA SIRENA

30 octombrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

PRÂSLEA CEL VOINIC ȘI MERELE DE AUR

31 octombrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

MUZICANȚII DIN BREMEN

31 octombrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Magia copilariei

1 noiembrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

OMUL DE ZAPADA CARE VOIA SA INTALNEASCA SOARELE

2 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

MICA SIRENA

3 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Cocoselul neascultator

3 noiembrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Cei trei purcelusi

6 noiembrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Aventuri in tinutul florilor

8 noiembrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

MICUL PRINȚ - Teatrul Stela Popescu

9 noiembrie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

PINOCCHIO

9 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Zana Zorilor

9 noiembrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

CAPRA CU TREI IEZI

10 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Aventuri in tinutul florilor

10 noiembrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

JUCARII PIERDUTE

13 noiembrie - Sala Studio Excelsior

Vrajitorul din Oz

14 noiembrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

PRÂSLEA CEL VOINIC ȘI MERELE DE AUR

15 noiembrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Lampio - Premiera Teatrul Stela Popescu

16 noiembrie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

MUZICANȚII DIN BREMEN

16 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

PRÂSLEA CEL VOINIC ȘI MERELE DE AUR

16 noiembrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

TIGRISORUL PETRE

17 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Cei trei purcelusi

17 noiembrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Cocoselul neascultator

21 noiembrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Vrajitorul din Oz

22 noiembrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Scufița roșie

23 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Magia copilariei

23 noiembrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Copacul cu jucarii

24 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

JUCARII PIERDUTE

24 noiembrie - Sala Studio Excelsior

JUCARII PIERDUTE

28 noiembrie - Sala Studio Excelsior

Aventuri in tinutul florilor

29 noiembrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Revolta Povestilor - Teatrul Stela Popescu

30 noiembrie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

PUNGUȚA CU DOI BANI

30 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

JUCARII PIERDUTE

30 noiembrie - Sala Studio Excelsior