Revolta Povestilor - Teatrul Stela Popescu

Revolta Povestilor - Teatrul Stela Popescu

TEATRU COPII

Palatul National al Copiilor, Sala Mica, B-dul Tineretului, Nr. 8-10, Sector 4, Bucuresti, Bucuresti

26 octombrie 11:00
30 noiembrie 11:00


Detalii eveniment

REVOLTA POVEȘTILOR

adaptare după un text de Sînziana Popescu

Palatul Național al Copiilor, Sala Mică

Poveștile sunt determinante pentru educația noastră, ne deschid ușa către lumea cărților și ne dezvoltă universul imaginar al vieții adulte. Vremurile se schimbă, copiii se adaptează, din mers vitezei și tehnlogiei actuale, părinții sunt copleșiți de virtual, timpul s-a comprimat, iar magia unei povești pierde teren.

Spectacolul Revolta Poveștilor este despre pierderea plăcerii de a ține în mână o carte, de a o răsfoi și de a desena cu mintea povești pline de magie, personaje și culoare. In lumea tabletelor și a jocurilor video, se pierde cel mai important prieten al copilului – imaginația, cea care îi face pe cei mici să aibă curaj să viseze și să lupte cu determinare pentru a-și împlini visele.  

Revolta Poveștilor este o piesă care vrea să arate atât copiilor cât și părinților că poveștile pot continua să existe doar dacă sunt citite, cultivate și iubite. Altfel, toate personajele cu care noi, adulții, am copilărit se revoltă, se urâțesc și devin anacronice. Cine rezolvă problema ? Tot niște copii care, atrași în lumea cunoașterii și imaginației, restabilesc ordinea și salvează de la uitare emoțiile întâlnirii cu personajele de basm.

Creatorul lui Lampio (un licurici care cucerește constant publicul Teatrului Stela Popescu), regizorul Tony Adam a făcut o echipă minunată cu scriitoarea Sânziana Popescu în adaptarea textului și, alături de scenograful Cristian Marin și de coregraful Ioana Macarie au dat viață într-o poveste amuzantă, sensibilă și plină de nostalgie Vrăjitorului din Oz, Scufiței Roșii, lui Făt Frumos, Cenusăresei, Caprei cu trei iezi și altora.

Revolta Poveștilor  - o nouă producție a Teatrului Stela Popescu pentru publicul tânăr, o poveste terapeutică de văzut cu inima și de meditat asupra mesajului pe care îl transmite!

 

Regie – Tony Adam

Text – Sînziana Popescu

Scenografie – Cristian Marin

Coregrafie – Ioana Macarie

Recomandat  - audientă generală 4+

 

Distribuție

 

Marian Sas Petrică – George

Alexandru Rebeja – Mihai

Sorin Aurel Sandu – Lupul / Balaurul / Pitic (Înțeleptul)

Cătălin Frăsinescu – Făt Frumos / Vrăjitorul din Oz / Pitic (Morocănosul)

Ștefan Rebeja – Hansel

Irina Cărămizaru – Gretel

Carla Waltner – Capra / Cenușăreasa / Pitic (Hapciu)

Ștefania Dumitru – Scufița Roșie / Mutulică

Magda Condurache – Oglinda

Mădălina Mihai – Alba ca Zăpada

Manuela Hărăbor / Ana Maria Mihai – Mama Vitregă

Silvia Maurițiu – Sora / Pitic (Somnorosul) / Căpcăun

Alexandra Dogaru – Sora / Pitic (Rușinosul) / Căpcăun

Andrei Dogaru – Măgar / Pitic (Bucurosul)

Ascunde detalii eveniment

Calendar evenimente

Alte evenimente din aceeasi categorie

TEATRU COPII

URSUL PĂCĂLIT DE VULPE

20 octombrie - Teatrul Luceafarul - Sala Mică

Aladin

20 octombrie - Sala Rapsodia

Rățușca cea urâtă

20 octombrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Cei trei purcelusi

20 octombrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

JACK SI VREJUL DE FASOLE

20 octombrie - Teatrul Luceafarul - Sala Mare

MUZICANȚII DIN BREMEN

21 octombrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Cei trei purcelusi

22 octombrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Fata Babei si Fata Mosneagului

22 octombrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Cei trei purcelusi

23 octombrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

MUZICANȚII DIN BREMEN

24 octombrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

MICA SIRENA

25 octombrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

JUCARII PIERDUTE

25 octombrie - Sala Studio Excelsior

Revolta Povestilor - Teatrul Stela Popescu

26 octombrie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

Fata Babei si Fata Mosneagului

26 octombrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Taramul povestilor

26 octombrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

RĂȚUȘCA CEA URÎTĂ

27 octombrie - Teatrul Luceafarul - Sala Mică

Apolodor

27 octombrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Vrajitorul din Oz

27 octombrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

MOTANUL INCALTAT

27 octombrie - Teatrul Luceafarul - Sala Mare

Copacul cu jucarii

29 octombrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

MICA SIRENA

30 octombrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

PRÂSLEA CEL VOINIC ȘI MERELE DE AUR

31 octombrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

MUZICANȚII DIN BREMEN

31 octombrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Magia copilariei

1 noiembrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

OMUL DE ZAPADA CARE VOIA SA INTALNEASCA SOARELE

2 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

MICA SIRENA

3 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Cocoselul neascultator

3 noiembrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Cei trei purcelusi

6 noiembrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Aventuri in tinutul florilor

8 noiembrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

MICUL PRINȚ - Teatrul Stela Popescu

9 noiembrie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

PINOCCHIO

9 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Zana Zorilor

9 noiembrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

CAPRA CU TREI IEZI

10 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Aventuri in tinutul florilor

10 noiembrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

JUCARII PIERDUTE

13 noiembrie - Sala Studio Excelsior

Vrajitorul din Oz

14 noiembrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

PRÂSLEA CEL VOINIC ȘI MERELE DE AUR

15 noiembrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Lampio - Premiera Teatrul Stela Popescu

16 noiembrie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

MUZICANȚII DIN BREMEN

16 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

PRÂSLEA CEL VOINIC ȘI MERELE DE AUR

16 noiembrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

TIGRISORUL PETRE

17 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Cei trei purcelusi

17 noiembrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Cocoselul neascultator

21 noiembrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Vrajitorul din Oz

22 noiembrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Scufița roșie

23 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Magia copilariei

23 noiembrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Copacul cu jucarii

24 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

JUCARII PIERDUTE

24 noiembrie - Sala Studio Excelsior

JUCARII PIERDUTE

28 noiembrie - Sala Studio Excelsior

Aventuri in tinutul florilor

29 noiembrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Revolta Povestilor - Teatrul Stela Popescu

30 noiembrie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

PUNGUȚA CU DOI BANI

30 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

JUCARII PIERDUTE

30 noiembrie - Sala Studio Excelsior