PESCARUSUL

TEATRU

Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI, Strada Gabroveni 57, Bucuresti

1 iunie 19:00


Detalii eveniment

Peșcărușul de A.P. Cehov

Spectacol al studenților Anului II Master - Arta Actorului, UNATC

Traducerea și adaptarea: prof.univ.dr. Tania Filip

Coordonator proiect :prof.univ.dr. Tania Filip

Asistent coordinator: drd. Vlad Trifaș

Scenografia: Mădălina Sandu,Mădălina Niculae

Master anul II Scenografie - coordonatori prof. univ. dr. Ștefania Cenean, conf. univ. dr. Ștefan Caragiu

Distributie

Irina Nikolaevna Arkadina: Alexandra Colci/Anca Munteanu

Konstantin Gavrilovici Treplev: Radu Mateucă

Piotr Nikolaevici Sorin: Alexandru Făiniși/Eduard Burghelea

Nina Mihailovna Zarecinaia: Alexandra Tofan/Marina Fluerașu

Ilia Afanasievici Șamraev: Gabriel Vatavu/Polina Andreevna/Nicoleta Moscalenco

Mașa: Marina Fluerașu/Marina Palii/Minodora Broscoi

Boris Alexeevici Trigorin: Matei Arvunescu

Evgheni Sergheevici Dorn: Radu Chirev

Semion Semionovici Medvedenko: Alin Potop/Andrei Bibire

Studenți Master anul II Arta Actorului - clasa prof. univ. dr. Tania Filip

Scrisă de A.P. Cehov în anul 1896, „Pescăruşul„ este una dintre cele mai des montate piese din dramaturgia cehoviană. Producţia lui Stanislavski din anul 1898, de la Teatrul de Arte din Moscova a însemnat „unul dintre cele mai mari evenimente din istoria teatrului rusesc şi una dintre cele mai marcante evoluţii în istoria dramaturgiei mondiale”.

Spectacolul Pescărușul, regizat de prof. univ. dr. Tania Filip și realizat în parteneriat studenții de la Master Arta Actorului ai Universității Naționale de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L. Caragiale” (U.N.A.T.C.),  propune o altfel de viziune asupra acelei nevoi de înțelegere și apropiere dintre oameni, a acelor idealuri ușor de spulberat, a acelei absențe a geniului artistic, dar mai ales asupra unei vieți în permanentă căutare de sensuri cu care se confruntă artiștii de oriunde. Astfel, personajele se confruntă fiecare, fie cu absența iubirii, fie cu cea a mult doritului succes în carieră, culminând, în final, cu absența acelei fericiri ideale și autentice.

 

Durata:2h

 

 

 

Ascunde detalii eveniment

Calendar evenimente

Alte evenimente din aceeasi categorie

TEATRU

SCUFIȚA ROȘIE

26 mai - Teatrul Luceafarul - Sala Mică

Cenusareasa

26 mai - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

O casnicie linistita

26 mai - Teatrul Elisabeta

Viața și moartea lui Richard al II-lea

26 mai - Sala Teatrul Mic

Regina Maria - jurnal de razboi

26 mai - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

FATA MORGANA

26 mai - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

DRAGOSTEA CELOR TREI PORTOCALE - Teatrul Stela Popescu

26 mai - Palatul National al Copiilor

CINCI POVEȘTI CU ÎNGER RĂNIT

26 mai - Casa de Cultura 'Mihai Ursachi' a Municipiului Iasi

DESPRE TANDREȚE

27 mai - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

Fa-mi loc! - Buzau

27 mai - Casa de Cultura a Sindicatelor Buzau

BlankOut

27 mai - Sala Rapsodia

Cenusareasa

28 mai - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Interzis sub 18 ani

28 mai - Sala Studio Excelsior

Apolodor

29 mai - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Aladin - Ploiesti

29 mai - Casa de Cultura Sindicatelor Ploiesti

AMBASADA IUBIRII

29 mai - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

Thomas Sawyer

29 mai - T. Excelsior - Sala Mare

Dezbraca-te, vreau sa-ti vorbesc!

29 mai - Teatrul Elisabeta

Apolodor

30 mai - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

POVESTE DIN PATRIA NOASTRĂ

30 mai - Teatrul mic - Sala Studio

Dona Juana

30 mai - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

Incurcatura la nivel inalt

30 mai - Teatrul Elisabeta

Cenusareasa

31 mai - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

MARTIRI

31 mai - Sala Teatrul Mic

NĂPASTA

31 mai - T. Excelsior - Sala

LECTIA

31 mai - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

Femeia, eterna poveste - Teatrul Stela Popescu

31 mai - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

Revolta Povestilor - Teatrul Stela Popescu

1 iunie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

APA VIE

1 iunie - Sala Teatrul Mic

PESCARUSUL

1 iunie - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

Aladin

2 iunie - Teatrul Principal

Cerere în căsătorie, A.P. Cehov

2 iunie - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

SATUL PARALEL - Teatrul Stela Popescu

2 iunie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

Cenusareasa

3 iunie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

CAFENEAUA

3 iunie - Sala Mare TNB

BĂIATUL CU ȘOSETE ROZ

5 iunie - Sala Studio Excelsior

Cenusareasa

6 iunie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Revolta Povestilor - Teatrul Stela Popescu

7 iunie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

MINUNATA LUME NOUĂ

7 iunie - T. Excelsior - Sala Mare

POVESTE DIN PATRIA NOASTRĂ

8 iunie - Teatrul mic - Sala Studio

ONORATĂ INSTANȚĂ

8 iunie - Casa de Cultura 'Mihai Ursachi' a Municipiului Iasi

Interzis sub 18 ani

8 iunie - Sala Studio Excelsior

LECTIA

9 iunie - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

SATUL PARALEL - Teatrul Stela Popescu

9 iunie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

FAMILIA FĂRĂ ZAHĂR

10 iunie - Centrul de Teatru Educațional Replika

ÎMPĂRATUL MUȘTELOR

10 iunie - T. Excelsior - Sala Mare

TANGOU FINAL

10 iunie - Sala Studio

TimeAholics

11 iunie - Sala Studio Excelsior (Excelsior)

Cerere în căsătorie, A.P. Cehov

13 iunie - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

BOEING BOEING

13 iunie - Teatrul Elisabeta

MAZURKA

14 iunie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

Aglaja

14 iunie - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

ORAȘUL - Avanpremieră

14 iunie - Teatrul Luceafarul - Sala Mare

Cenusareasa

15 iunie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

POVESTE DIN PATRIA NOASTRĂ

15 iunie - Teatrul mic - Sala Studio

PETRICĂ ȘI LUPUL

16 iunie - Teatrul Luceafarul - Sala Mare

MAZURKA

16 iunie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

LECTIA

16 iunie - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

ORAȘUL

21 iunie - Teatrul Luceafarul - Sala Mare

Horatiu Malaele - Editie speciala

21 iunie - Cinema Pro

Apolodor

22 iunie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Puricele in ureche

22 iunie - Teatrul Elisabeta

MASCARICIUL

24 iunie - Sala Studio

D'ale carnavalului

27 iunie - Teatrul Principal

ITINERARII. ÎNTR-O ZI, LUMEA SE VA SCHIMBA

28 iunie - Sala Mare ARCUB Gabroveni

SATUL PARALEL - Teatrul Stela Popescu

29 iunie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

ITINERARII. ÎNTR-O ZI, LUMEA SE VA SCHIMBA

29 iunie - Sala Mare ARCUB Gabroveni

SCUFIȚA ROȘIE

30 iunie - Teatrul Luceafarul - Sala Mică

Cenusareasa

30 iunie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

ALICE ÎN OGLINDIRIA

30 iunie - Teatrul Luceafarul - Sala Mare

SATUL PARALEL - Teatrul Stela Popescu

30 iunie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

FIERARII - Teatrul National Bucuresti

15 iulie - Sala Mare TNB

FIERARII - Teatrul National Bucuresti

16 iulie - Sala Mare TNB

FIERARII - Teatrul National Bucuresti

17 iulie - Sala Mare TNB

GAITELE

19 iulie - Sala Mare TNB

PODU - Bucuresti

29 iulie - Sala Mare TNB

PODU - Bucuresti

30 iulie - Sala Mare TNB

3M - CEI TREI MAGNIFICI

3 august - Sala Mare TNB

Pe o panza de paianjen - Premiera la Brasov

24 septembrie - Teatrul Sică Alexandrescu Brasov