INIMA REGINEI MARIA

TEATRU

Teatrul de Stat Constanta, Bulevardul Ferdinand nr. 11, Constanta


Detalii eveniment

Spectacol reprezintă demersul Teatrului de Stat Constanţa pentru a sărbători Centenarul Marii Uniri, prin rememorarea Reginei Maria a României, cea care a avut un rol determinant în parafarea Unirii de către marile puteri ale lumii. Este singura producţie de teatru pe această temă, care nu are caracter ocazional, ci rămâne în repertoriul teatrului nostru şi va fi reprezentată în continuare.
Scenariul a fost realizat, după jurnalele Reginei Maria, de unul dintre cei mai apreciaţi romancieri contemporani, Radu Aldulescu.
RADU ALDULESCU a debutat în 1993 la Editura Albatros, cu romanul „Sonată pentru acordeon”, pentru care a primit Premiul Uniunii Scriitorilor din România. A scris scenariul filmului „Terminus Paradis” (regizat de regretatul Lucian Pintilie), care a obținut Marele Premiu al Juriului la Festivalul de la Veneția. În anul 2008 a fost distins cu Premiul „Ion Creangă” al Academiei Române, pentru romanul „Mirii nemuririi”. Romanele sale, în număr de zece, au primit multe premii şi au fost publicate la cele mai prestigioase edituri din România.
ALINA HIRISTEA, (UNATC, 1998) a semnat până în prezent regia artistică a 30 de spectacole. A luat parte, în 2010, la proiectul Diebe-Transfer al European Theatre Convention, unde a susţinut un workshop, la Deutches Theater din Berlin, urmat de montarea piesei „Hoți” de Dea Loher, în premieră pe țară, la Teatrul Naţional Craiova. A primit Trofeul Festivalului Internațional Shakespeare din Craiova în 2010 – „Doar Hamlet”, T.N. Craiova, în 2016 – „Furtuna”, Teatrul Gong Sibiu (spectacol selectat și la prestigiosul Wuzhen Theatre Festival, China, 2016) și în 2018 – „Lear”, Centrul Cultural Reduta Brașov.

 

Ascunde detalii eveniment

Calendar evenimente

Alte evenimente din aceeasi categorie

TEATRU

SCUFIȚA ROȘIE

26 mai - Teatrul Luceafarul - Sala Mică

Cenusareasa

26 mai - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

O casnicie linistita

26 mai - Teatrul Elisabeta

Viața și moartea lui Richard al II-lea

26 mai - Sala Teatrul Mic

Regina Maria - jurnal de razboi

26 mai - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

FATA MORGANA

26 mai - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

DRAGOSTEA CELOR TREI PORTOCALE - Teatrul Stela Popescu

26 mai - Palatul National al Copiilor

CINCI POVEȘTI CU ÎNGER RĂNIT

26 mai - Casa de Cultura 'Mihai Ursachi' a Municipiului Iasi

DESPRE TANDREȚE

27 mai - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

Fa-mi loc! - Buzau

27 mai - Casa de Cultura a Sindicatelor Buzau

BlankOut

27 mai - Sala Rapsodia

Cenusareasa

28 mai - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Interzis sub 18 ani

28 mai - Sala Studio Excelsior

Apolodor

29 mai - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Aladin - Ploiesti

29 mai - Casa de Cultura Sindicatelor Ploiesti

AMBASADA IUBIRII

29 mai - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

Thomas Sawyer

29 mai - T. Excelsior - Sala Mare

Dezbraca-te, vreau sa-ti vorbesc!

29 mai - Teatrul Elisabeta

Apolodor

30 mai - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

POVESTE DIN PATRIA NOASTRĂ

30 mai - Teatrul mic - Sala Studio

Dona Juana

30 mai - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

Incurcatura la nivel inalt

30 mai - Teatrul Elisabeta

Cenusareasa

31 mai - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

MARTIRI

31 mai - Sala Teatrul Mic

NĂPASTA

31 mai - T. Excelsior - Sala

LECTIA

31 mai - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

Femeia, eterna poveste - Teatrul Stela Popescu

31 mai - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

Revolta Povestilor - Teatrul Stela Popescu

1 iunie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

APA VIE

1 iunie - Sala Teatrul Mic

PESCARUSUL

1 iunie - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

Aladin

2 iunie - Teatrul Principal

Cerere în căsătorie, A.P. Cehov

2 iunie - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

SATUL PARALEL - Teatrul Stela Popescu

2 iunie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

Cenusareasa

3 iunie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

CAFENEAUA

3 iunie - Sala Mare TNB

BĂIATUL CU ȘOSETE ROZ

5 iunie - Sala Studio Excelsior

Cenusareasa

6 iunie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Revolta Povestilor - Teatrul Stela Popescu

7 iunie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

MINUNATA LUME NOUĂ

7 iunie - T. Excelsior - Sala Mare

POVESTE DIN PATRIA NOASTRĂ

8 iunie - Teatrul mic - Sala Studio

ONORATĂ INSTANȚĂ

8 iunie - Casa de Cultura 'Mihai Ursachi' a Municipiului Iasi

Interzis sub 18 ani

8 iunie - Sala Studio Excelsior

LECTIA

9 iunie - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

SATUL PARALEL - Teatrul Stela Popescu

9 iunie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

FAMILIA FĂRĂ ZAHĂR

10 iunie - Centrul de Teatru Educațional Replika

ÎMPĂRATUL MUȘTELOR

10 iunie - T. Excelsior - Sala Mare

TANGOU FINAL

10 iunie - Sala Studio

TimeAholics

11 iunie - Sala Studio Excelsior (Excelsior)

Cerere în căsătorie, A.P. Cehov

13 iunie - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

BOEING BOEING

13 iunie - Teatrul Elisabeta

MAZURKA

14 iunie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

Aglaja

14 iunie - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

ORAȘUL - Avanpremieră

14 iunie - Teatrul Luceafarul - Sala Mare

Cenusareasa

15 iunie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

POVESTE DIN PATRIA NOASTRĂ

15 iunie - Teatrul mic - Sala Studio

PETRICĂ ȘI LUPUL

16 iunie - Teatrul Luceafarul - Sala Mare

MAZURKA

16 iunie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

LECTIA

16 iunie - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

ORAȘUL

21 iunie - Teatrul Luceafarul - Sala Mare

Horatiu Malaele - Editie speciala

21 iunie - Cinema Pro

Apolodor

22 iunie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Puricele in ureche

22 iunie - Teatrul Elisabeta

MASCARICIUL

24 iunie - Sala Studio

D'ale carnavalului

27 iunie - Teatrul Principal

ITINERARII. ÎNTR-O ZI, LUMEA SE VA SCHIMBA

28 iunie - Sala Mare ARCUB Gabroveni

SATUL PARALEL - Teatrul Stela Popescu

29 iunie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

ITINERARII. ÎNTR-O ZI, LUMEA SE VA SCHIMBA

29 iunie - Sala Mare ARCUB Gabroveni

SCUFIȚA ROȘIE

30 iunie - Teatrul Luceafarul - Sala Mică

Cenusareasa

30 iunie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

ALICE ÎN OGLINDIRIA

30 iunie - Teatrul Luceafarul - Sala Mare

SATUL PARALEL - Teatrul Stela Popescu

30 iunie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

FIERARII - Teatrul National Bucuresti

15 iulie - Sala Mare TNB

FIERARII - Teatrul National Bucuresti

16 iulie - Sala Mare TNB

FIERARII - Teatrul National Bucuresti

17 iulie - Sala Mare TNB

GAITELE

19 iulie - Sala Mare TNB

PODU - Bucuresti

29 iulie - Sala Mare TNB

PODU - Bucuresti

30 iulie - Sala Mare TNB

3M - CEI TREI MAGNIFICI

3 august - Sala Mare TNB

Pe o panza de paianjen - Premiera la Brasov

24 septembrie - Teatrul Sică Alexandrescu Brasov