Schneider si Schuster

TEATRU

Sala Mare ARCUB Gabroveni, Str. Lipscani nr. 84-90 cu corespondent în strada Gabroveni nr. 50-53, Bucuresti, Bucuresti

23 noiembrie 18:00
7 decembrie 20:00


Detalii eveniment

Dacă doriți să petreceți o seară excepțională  în care să vă amintiți de nedreptățile istoriei, dar în care să râdeți pe săturate, vă recomandăm să vizionați”SCHNEIDER ȘI SCHUSTER” în regia lui Lucian Pavel, un spectacol de teatru încântător despre arta actorului, înțesat cu momente pline de umor.

Actorii Mihai Călin și Richard Bovnoczki vor putea fi admirați de publicul bucureștean, jonglând între dramă și umor în rolurile personajelor Schneider și Schuster, pe scena Sălii Mari, ARCUB (str. Lipscani nr.84-90)

”Schneider și Schuster”, prezintă povestea a doi actori evrei ce decid să înființeze, la Lodz, în Polonia, un teatru care își dorește să atingă, prin intermediul spectacolelor, toate problemele de natură socială, umană și artistică ale timpului lor, neștiind că acest plan îi va conduce ușor către capcana lagărelor de concentrare. Cei doi evrei își trăiesc o bună parte din viață închiși, urmând ca apoi să fie deportați în Siberia iar după Perestroika-Glasnost, se trezesc în sălbatica lume capitalistă de astăzi.

Piesa de teatru, scrisă în anul 1993 de Joshua Sobol și pusă în scenă  cu succes în teatre din Elveția, Germania sau Suedia, este regizată și ilustrată muzical de actorul Lucian Pavel, cunoscut pentru rolurile din „Și veni barbatul la femeie” si din recenta productie a Teatrului de Comedie – „Nina”.

Textul lui Joshua Sobol, în traducerea Adei Maria Ichim, exploatează intens talentul, experiența și disponibiliatea artistică a doi actori, aflați într-un punct înalt al maturității artistice și al forței creative, care își utilizează toate mijloacele artistice de care dispun: Mihai Călin și Richard Bovnoczki. Costumele și decorurile sunt realizate de scenograful Mihai Păcurar, iar mișcarea scenică poartă semnătura coregrafei Silvia Călin.

„Mihai Călin şi Richard Bovnoczki se privesc în ochi, dansează, cântă, plâng, ţipă, râd, într-o captivantă tragicomedie, poate una dintre cele mai reuşite dintre cele pe care le-am văzut montate până acum. Un spectacol inteligent, original şi foarte alert despre viaţa ca un carusel, despre iubire şi prietenie, despre dezamăgire, despre arta actorului, despre teatru, despre Holocaust şi efectele sale, creat fără prea mari efecte regizorale, în beneficiul interpretării celor doi talentaţi şi expresivi artişti”. (ileanaandrei.ro)

O călătorie în timp despre prietenie, despre confruntarea cu crizele majore ale istoriei și ale vârstei personajelor, toată înțesată cu un umor nebun. E despre umor. Și mai ales despre hazul cu care te privești în fiecare zi, chiar dacă festele pe care ți le joacă viața, istoria, pot fi fatale. Dacă îți lipsește acel umor sau îl rătăcești, ești pierdut.”, mărturisește regizorul Lucian Pavel.

Schneider și Schuster

Autor: JOSHUA SOBOL
Traducător: ADA MARIA ICHIM
Actori: MIHAI CĂLIN, RICHARD BOVNOCZKI
Regie, ilustrație muzicală: LUCIAN PAVEL
Scenografie:  MIHAI PĂCURAR
Coregrafia: SILVIA CĂLIN

Durata spectacolului: 75 minute

Biletele pot fi achiziţionate online de pe http://arcub.ro/bilete-online/ și http://bilet.ro/ sau de la casa de bilete de la sediul ARCUB, Strada Lipscani, nr. 84-90.

Prețuri: 35 lei (Categoria I). Elevii, studenţii și pensionarii care se prezintă la Casa de Bilete ARCUB cu legitimaţiile pot achiziţiona bilete la preţul de 25 lei (Categoria II).

 

Stagiune de teatru organizată de Primăria Capitalei prin ARCUB.

Ascunde detalii eveniment

Calendar evenimente

Alte evenimente din aceeasi categorie

TEATRU

ACTRITELE - Iasi

18 noiembrie - Casa de Cultura a Studentilor - Iasi

Capcana pentru un barbat casatorit

18 noiembrie - Teatrul Elisabeta

FAMILIA JELEZNOV

18 noiembrie - Sala Teatrul Mic

URSUL

18 noiembrie - Teatrul de Stat Constanta

DRAGOSTEA CELOR TREI PORTOCALE - Teatrul Stela Popescu

18 noiembrie - Palatul National al Copiilor

URMA PASILOR TAI...

19 noiembrie - Sala Mare ARCUB Gabroveni

CAFENEAUA

19 noiembrie - Sala Mare TNB

FAMILIA JELEZNOV

20 noiembrie - Sala Teatrul Mic

MISSOURI SKY

20 noiembrie - Sala Studio Excelsior

BOEING BOEING

21 noiembrie - Teatrul Elisabeta

NĂPASTA - Avanpremieră

21 noiembrie - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

Sot de vanzare

21 noiembrie - Restaurant Elisabeta

Crud

22 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Arlecchino și pierdutele iubiri

22 noiembrie - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

Dezbraca-te, vreau sa-ti vorbesc!

22 noiembrie - Teatrul Elisabeta

VISUL UNEI NOPTI DE VARA

22 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

Regele moare

23 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

...Escu

23 noiembrie - Sala Teatrul Mic

Fata Morgana de Dumitru Solomon, direcția de scenă Victor Ioan Frunză

23 noiembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

O NOAPTE FURTUNOASA

23 noiembrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Inca nu, dar o sa fie...

23 noiembrie - Teatrul Elisabeta

CEA MAI FRUMOASĂ SOȚIE

23 noiembrie - Teatrul de Stat Constanta

Jocul timpului

23 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

MICUL PRINȚ - Teatrul Stela Popescu

24 noiembrie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

Dezbraca-te, vreau sa-ti vorbesc!

24 noiembrie - Casa de Cultura Sindicatelor Ploiesti

Fata Morgana de Dumitru Solomon, direcția de scenă Victor Ioan Frunză

24 noiembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

O casnicie linistita

24 noiembrie - Teatrul Elisabeta

Adunarea pasarilor

24 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Aglaja

24 noiembrie - Teatrul Mic - Sala Studio

PENSIUNE COMPLETĂ

24 noiembrie - Teatrul Mic - Sala Rapsodia

Gin Rummy

24 noiembrie - Teatrul de Stat Constanta

FAPTE BUNE

24 noiembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

MAREȘALII - Teatrul Stela Popescu

25 noiembrie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

Viața și moartea lui Richard al II-lea

25 noiembrie - Sala Teatrul Mic

Idolul si Ion Anapoda

25 noiembrie - Sala Mare ARCUB Gabroveni

Testosteron

25 noiembrie - Teatrul de Stat Constanta

FAPTE BUNE

25 noiembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

Calul de aur

25 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

The History Boys

26 noiembrie - T. Excelsior - Sala Mare

Amanta

26 noiembrie - Casa de Cultura Sindicatelor Ploiesti

Casatorie in trei

26 noiembrie - Casa de Cultura a Sindicatelor Tulcea

PRENUMELE - Iasi

26 noiembrie - Teatrul National "Vasile Alecsandri"

ELIXIR - Teatrul National Bucuresti

26 noiembrie - Sala Studio TNB

ACTRITELE - Teatrul National Bucuresti

26 noiembrie - Sala Mare TNB

Frida, alas para volar

26 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

ÎMPĂRATUL MUȘTELOR

27 noiembrie - T. Excelsior - Sala Mare

Casatorie in trei

27 noiembrie - Casa de Cultura Sindicatelor Ploiesti

Migraaaanți

27 noiembrie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

Las' că ştim noi! - Constanta

28 noiembrie - Casa de Cultura a Sindicatelor - Constanta

Scrisori de pe front

28 noiembrie - Teatrul Mic - Sala Studio

MINUNATA LUME NOUĂ

28 noiembrie - T. Excelsior - Sala Mare

O noapte furtunoasa

28 noiembrie - Sala Maximilian

Fa-mi loc! - Bucuresti

28 noiembrie - Palatul National al Copiilor

Autorul e în sală

29 noiembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

ȚINUTUL DIN MIEZUL VERII

29 noiembrie - Sala Teatrul Mic

Fata Morgana de Dumitru Solomon, direcția de scenă Victor Ioan Frunză

29 noiembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

Incurcatura la nivel inalt

29 noiembrie - Teatrul Elisabeta

Horaţiu Mălăele - Ediţie specială (BUZĂU)

29 noiembrie - Sala Consiliului Județean Buzău

Despre tandrețe

30 noiembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

FAMILIA FĂRĂ ZAHĂR

30 noiembrie - Sala Teatrul Mic

Puricele in ureche

30 noiembrie - Teatrul Elisabeta

Serata interbelica Silviu Biris

30 noiembrie - Restaurant Elisabeta

...Escu

1 decembrie - Sala Teatrul Mic

Scrisori de pe front

1 decembrie - Teatrul Mic - Sala Studio

Apolodor | după Gellu Naum

2 decembrie - Green Hours jazz-cafe

Apolodor | după Gellu Naum

2 decembrie - Green Hours jazz-cafe

Anul Disparut.200/7

2 decembrie - Sala Teatrul Mic

MARGO de Alina Suărășan, regia Alexandru Maftei

2 decembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

Adevarata poveste a celor trei purcelusi

3 decembrie - Teatrul Principal

ALL INCLUSIVE - BUZAU

3 decembrie - Casa de Cultura a Sindicatelor Buzau

AMANTA

3 decembrie - Cinema Pro

ALL INCLUSIVE - BRASOV

4 decembrie - Teatrul Sică Alexandrescu Brasov

Puricele in ureche

4 decembrie - Teatrul Elisabeta

Romeo si Julieta

4 decembrie - Teatrul Mic - Sala Studio

Horaţiu Mălăele - Ediţie specială (ARAD)

4 decembrie - Filarmonica de Stat Arad

DEȘTEPTAREA PRIMĂVERII

5 decembrie - Sala Teatrul Mic

PESCARUSUL

5 decembrie - Teatrul mic - Sala Studio

DEȘTEPTAREA PRIMĂVERII

6 decembrie - Sala Teatrul Mic

Nimeni nu-i perfect

6 decembrie - Teatrul Elisabeta

Boeing Boeing - Constanta

7 decembrie - Casa de Cultura a Sindicatelor - Constanta

Casatorie in trei

7 decembrie - Sala Maximilian

Schneider si Schuster

7 decembrie - Sala Mare ARCUB Gabroveni

Dezbraca-te, vreau sa-ti vorbesc!

8 decembrie - Teatrul Elisabeta

FAMILIA FĂRĂ ZAHĂR

8 decembrie - Sala Teatrul Mic

Fata Morgana de Dumitru Solomon, direcția de scenă Victor Ioan Frunză

8 decembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

BOEING BOEING

9 decembrie - Teatrul Elisabeta

FAMILIA JELEZNOV

9 decembrie - Sala Teatrul Mic

O noapte furtunoasa

10 decembrie - Teatrul Principal

CU CE VĂ SERVESC? - Buzau

10 decembrie - Casa de Cultura a Sindicatelor Buzau

Micul Print

10 decembrie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

Fata Morgana de Dumitru Solomon, direcția de scenă Victor Ioan Frunză

11 decembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

RENDEZ-VOUS PE LUNA

11 decembrie - Teatrul Mic - Sala Rapsodia

...Escu

12 decembrie - Sala Teatrul Mic

Scrisori de pe front

12 decembrie - Teatrul Mic - Sala Studio

KARAMAZOVII

13 decembrie - Sala Teatrul Mic

Eu dau banu', eu dau ora exacta!

13 decembrie - Teatrul Principal

PESCARUSUL

13 decembrie - Teatrul mic - Sala Studio

KARAMAZOVII

14 decembrie - Sala Teatrul Mic

FAMILIA JELEZNOV

15 decembrie - Sala Teatrul Mic

Infractorii

16 decembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

Capcana pentru un barbat casatorit

16 decembrie - Teatrul Elisabeta

ȚINUTUL DIN MIEZUL VERII

16 decembrie - Sala Teatrul Mic

Copilul lui Noe - Brasov

17 decembrie - Teatrul Sică Alexandrescu Brasov

Fratii Karamazov

17 decembrie - Teatrul Elisabeta

Despre tandrețe

17 decembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

Despre tandrețe

20 decembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

Ambasada iubirii

20 decembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

Ambasada iubirii

21 decembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

Copilul lui Noe - Iasi

22 decembrie - Teatrul National "Vasile Alecsandri"

Fa-mi loc! - Bucuresti

23 decembrie - Palatul National al Copiilor

Horatiu Malaele - Editie speciala

27 decembrie - Cinema Pro

BOEING BOEING

10 ianuarie - Teatrul Elisabeta

Dezbraca-te, vreau sa-ti vorbesc!

11 ianuarie - Teatrul Elisabeta

Crima la cină

12 ianuarie - Restaurant Elisabeta

MASCARICIUL - Teatrul National Bucuresti

14 ianuarie - Sala Mare TNB

Las' că ştim noi!

20 ianuarie - Teatrul Elisabeta

Cuplu' ideal

23 ianuarie - Restaurant Elisabeta

Vassa Jeleznova de Maxim Gorki

26 ianuarie - Teatrul Elisabeta

PRENUMELE 14.10.2016

28 ianuarie - Palatul National al Copiilor

Crima la Howard Johnsons

30 ianuarie - Restaurant Elisabeta

Cainele Gradinarului

9 februarie - Restaurant Elisabeta