MICA SIRENA

TEATRU COPII

Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari, Strada General Eremia Grigorescu 24, Bucuresti

23 februarie 11:00


Detalii eveniment

După: Hans Christian Andersen

Regia: Gabriel Apostol

Scenografia: Cristina Pepino

Muzica: Dan Bălan

Vârsta: Peste 3 ani

Durata: 50 min

Distribuţia: Alina Teianu-Cocioran / Daniela Ruxandra Mihai, George Năstase, Ioan Brancu, Adrian Lefter / George Simian, Alina Petrescu / Roxana Vișan, Mariana Zaharia/ Petronela Purima /Voce Mica Sirenă: Monica Madas

Povestea de la ŢĂNDĂRICĂ se apropie mai mult de propunerea filmului lui Disney, care transformă povestea lui Andersen în mod semnificativ, meditaţia asupra valorilor spirituale devenind o poveste convenţională în care eroina este răsplătită la final cu o căsnicie pământeană. Sirena lui Andersen este atrasă la suprafaţa apei de două impulsuri complementare, dar separabile totodată: iubirea romantică pentru un prinţ frumos şi dorinţa morală de a atinge nemurirea sufletului.Mica Sirenă suferă atunci când prinţul se căsătoreşte cu o altă fată pe care o crede salvatoarea lui. Ea se desprinde de mitul sirenelor, refuzând să îl ucidă pe prinţ,sacrificându-se pe sine şi iubirea ei şi rămâne pe veci prizoniera apelor.

Ascunde detalii eveniment

Calendar evenimente

Alte evenimente din aceeasi categorie

TEATRU COPII

Degetica

22 februarie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

MUZICANȚII DIN BREMEN

22 februarie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

MICA SIRENA

23 februarie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Casa pisicii

23 februarie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Ursul păcălit de vulpe

24 februarie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

PUNGUȚA CU DOI BANI

24 februarie - Teatrul Luceafarul - Sala Mică

TIGRISORUL PETRE

24 februarie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Ursul păcălit de vulpe

24 februarie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

CASELE CLOVNILOR

25 februarie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

Fata Babei si Fata Mosneagului

26 februarie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Noone`s land, Teatrul de Păpuși Merlin, Grecia

26 februarie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Rățușca cea urâtă

27 februarie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Bambi

27 februarie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

JACK SI VREJUL DE FASOLE

28 februarie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

PINOCCHIO

1 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

MOTANUL INCALTAT

2 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Ursul păcălit de vulpe

3 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

MUZICANȚII DIN BREMEN

3 martie - Teatrul Luceafarul - Sala Mică

JACK SI VREJUL DE FASOLE

3 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Ursul păcălit de vulpe

3 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

MICUL PRINȚ - Teatrul Stela Popescu

9 martie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

Ursul păcălit de vulpe

10 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

O POVESTE JAPONEZĂ

10 martie - Teatrul Luceafarul - Sala Mică

Cei trei purcelusi

10 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

AMINTIRI DIN COPILĂRIE

10 martie - Teatrul Luceafarul - Sala Mare

Ursul păcălit de vulpe

10 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

CROITORAȘUL CEL VITEAZ

16 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Ridichea uriașă

17 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

POVESTEA CELOR TREI PURCELUSI

17 martie - Teatrul Luceafarul - Sala Mică

Rățușca cea urâtă

17 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Ridichea uriașă

17 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

Ursul păcălit de vulpe

23 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

OMUL DE ZAPADA CARE VOIA SA INTALNEASCA SOARELE

23 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Lampio - Premiera Teatrul Stela Popescu

23 martie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

Ursul păcălit de vulpe

23 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

URSUL PĂCĂLIT DE VULPE

24 martie - Teatrul Luceafarul - Sala Mică

PRINȚESA ȘI BROSCOIUL

24 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

CA SAREA-N BUCATE

24 martie - Teatrul Luceafarul - Sala Mare

Ridichea uriașă

30 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

ALBA CA ZAPADA

30 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Ridichea uriașă

30 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

CENUȘĂREASA

31 martie - Teatrul Luceafarul - Sala Mică

UN PEDAGOG DE ȘCOALĂ NOUĂ

31 martie - Teatrul Luceafarul - Sala Mare