ANUL DISPARU. 1996 (Teatrul Tineretului Piatra Neamt) (PITB#5)

TEATRU

Sala Teatrul Mic, Str. C-tin Mille nr. 16, 010142 Bucuresti, sector 1, Bucuresti


Detalii eveniment

ANUL DISPĂRUT. 1996

 

DISTRIBUŢIA:

 

Aida Avieriței – Georgiana, Sora mică, Actriţă

Cătălina Bălălău – Tatiana, Carmen, Sora mare, Actriţă

Emanuel Becheru – Matei, Manole, Actor

Sabina Brândușe – Graţiela, Actriţă

Nora Covali – Elena, Actriţă

Valentin Florea – Stănică, Maricel, Actor

Corina Grigoraș – Viorica, Actriţă

Ecaterina Hâțu – Speranţa, Actriţă

Florin Hrițcu – Vladimir, Nicu, Actor

Dragoș Ionescu – Marian, Silviu, Actor

Andrei Merchea Zapotoțki – Zefir, Ilie, Actor

Sonia Teodoriu – Actriţa japoneză, Roxana, Actriţă

 

text: Peca Ștefan

regie: Ana Mărgineanu

scenografie: arh.Gabi Albu

coregrafie: András Lóránt

asistent coregrafie:Deak Orsolya

video-design: Cinty Ionescu

sound-design: Cinty Ionescu și arh.Gabi Albu

afiş şi ilustraţii în caietul program: Jonathan Wise

 

un concept PopUP Theatrics

Premiera: 8 mai 2016

Durata: 2h 30 min (fără pauză)

Recomandat persoanelor peste 16 ani

 

Anul 1996 – un an paradoxal, în care totuşi s-a sperat. A fost extrem de interesant să aflăm detaliile care recompun anul dincolo de această speranţă: naivitate, inocenţă, puritate, prospeţime, iubire, dar şi lipsă de reguli, lipsă de moralitate, violenţă, abuz, ilegalitate. Este aproape ironic că mai mulţi dintre cei cu care am vorbit, copii pe atunci, au avut tentative de a fugi de acasă. De asemenea, abuzurile şi violenţa împotriva femeilor se regăsesc într-un număr relevant de relatări. Bătaia ca desprinsă din Rai e o mentalitate regăsită frecvent, iar unele poveşti par desprinse din Ştirile de la ora 5. Câte ceva din toate acestea se regăsesc în „Anul dispărut.1996“. Am avut norocul să scriu pentru foarte mulţi actori tineri şi talentaţi, majoritatea noi membri ai trupei Teatrului Tineretului, despre o democraţie care-şi trăieşte, iresponsabil, tinereţea. 1996 rămâne un an emblematic pentru cum arată societatea noastră azi.“ (Peca Ștefan)

Anul dispărut. 1996“ este la doilea dintre cele trei spectacole ale proiectului „Anul dispărut“, realizat de regizoarea Ana Mărgineanu și dramaturgul Peca Ștefan. Scurte scene, desfăşurate în paralel cu poveştile de pe scena mare, sunt rezervate doar câtorva spectatori, selectaţi prin tragere la sorţi. Surpriza și dinamismul sunt ingrediente cheie ale acestui spectacol.

 

Ascunde detalii eveniment

Calendar evenimente

Alte evenimente din aceeasi categorie

TEATRU

Apolodor

21 februarie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

MARTIRI

21 februarie - Sala Teatrul Mic

Boeing Boeing - Teatrul National Timisoara - Teatrul Elisabeta

21 februarie - Teatrul National Timisoara

MAZURKA

21 februarie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

Schneider si Schuster

21 februarie - Sala Mare ARCUB Gabroveni

Lucruri pe care le stiu ca fiind adevarate

21 februarie - Restaurant Elisabeta

MISSOURI SKY

22 februarie - Sala Studio Excelsior

ȚINUTUL DIN MIEZUL VERII

22 februarie - Sala Teatrul Mic

HOȚUL PERFECT ȘI PUTEREA DRAGOSTEI

22 februarie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

FAMILIA FĂRĂ ZAHĂR

22 februarie - Centrul de Teatru Educațional Replika

NĂPASTA

22 februarie - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

Paliativ

22 februarie - Teatrul de Stat Constanta

Puricele in ureche

22 februarie - Teatrul Elisabeta

Cerere în căsătorie, A.P. Cehov

22 februarie - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

UNDEVA APROAPE

22 februarie - Casa de Cultura 'Mihai Ursachi' a Municipiului Iasi

O casnicie linistita

23 februarie - Teatrul Elisabeta

Regina Maria - jurnal de razboi

23 februarie - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

PENSIUNE COMPLETĂ

23 februarie - Sala Rapsodia

Eu dau banu', eu dau ora exacta!

23 februarie - Casa de Cultura Sindicatelor Ploiesti

Thomas Sawyer

23 februarie - T. Excelsior - Sala Mare

PETRICĂ ȘI LUPUL - PREMIERĂ

24 februarie - Teatrul Luceafarul - Sala Mare

Las' că ştim noi!

24 februarie - Teatrul Elisabeta

FAMILIA JELEZNOV

24 februarie - Sala Teatrul Mic

Romeo si Julieta

24 februarie - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

Viața plicticoasă și preaplină a visătorului François

24 februarie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

DESCULȚ ÎN PARC

24 februarie - Teatrul de Stat Constanta

Apolodor

25 februarie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Apolodor, Teatrul de Animație Țăndărică

25 februarie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Frumos e in septembrie la Veneția

25 februarie - Sala Mare ARCUB Gabroveni

Visul unei nopti de vara

25 februarie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

MAZURKA

25 februarie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

MISSOURI SKY

26 februarie - Sala Studio Excelsior

Regele moare, Teatrul de Animație Țăndărică

26 februarie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

GAITELE - BOTOSANI

26 februarie - Casa de Cultură a Sindicatelor Botosani

Visul unei nopti de vara

26 februarie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Milionul, nepoatele și milionara

26 februarie - Teatrul Elisabeta

SIMBIOZĂ

26 februarie - Sala Mare de Spectacole ,,Radu Beligan'' Ateneul din Iași

Această Sonia

26 februarie - Teatrul Luni de la Green Hours

Maitreyi - Buzau

27 februarie - Casa de Cultura a Sindicatelor Buzau

Thomas Sawyer

27 februarie - T. Excelsior - Sala Mare

Dezbraca-te, vreau sa-ti vorbesc!

27 februarie - Teatrul Elisabeta

Interesul poarta fesul

27 februarie - Casa de Cultura Sindicatelor Ploiesti

Sot de vanzare

27 februarie - Restaurant Elisabeta

TREI GEMENI VENEȚIENI

28 februarie - Sala Rapsodia

Arlecchino și pierdutele iubiri

28 februarie - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

BOEING BOEING

28 februarie - Teatrul Elisabeta

Horatiu Malaele - Editie speciala

28 februarie - Cinema Pro

RENDEZ-VOUS PE LUNA

1 martie - Sala Rapsodia

PESCARUSUL

1 martie - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

PENSIUNE COMPLETĂ

1 martie - Sala Rapsodia

Puricele in ureche

1 martie - Teatrul Elisabeta

MAREȘALII - Teatrul Stela Popescu

2 martie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

DEȘTEPTAREA PRIMĂVERII

2 martie - Sala Teatrul Mic

INFRACTORII

2 martie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

Regina Maria - jurnal de razboi

2 martie - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

Schneider si Schuster

2 martie - Sala Mare ARCUB Gabroveni

Crima la cină

2 martie - Restaurant Elisabeta

ALICE ÎN OGLINDIRIA

3 martie - Teatrul Luceafarul - Sala Mare

Vassa Jeleznova de Maxim Gorki

3 martie - Teatrul Elisabeta

DEȘTEPTAREA PRIMĂVERII

3 martie - Sala Teatrul Mic

Eu dau banu', eu dau ora exacta!

3 martie - Teatrul Principal

CĂLĂTOAREA ȘI SHAKESPEARE

3 martie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

Cerere în căsătorie, A.P. Cehov

3 martie - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

ACTRITELE - Teatrul National Bucuresti

4 martie - Sala Studio TNB

Un barbat si mai multe femei

5 martie - Restaurant Elisabeta

Inca nu, dar o sa fie...

6 martie - Teatrul Elisabeta

Viața și moartea lui Richard al II-lea

7 martie - Sala Teatrul Mic

Incurcatura la nivel inalt

7 martie - Teatrul Elisabeta

MARTIRI

8 martie - Sala Teatrul Mic

DESPRE TANDREȚE

8 martie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

Interesul poarta fesul

8 martie - Sala Maximilian

Idolul si Ion Anapoda

8 martie - Sala Mare ARCUB Gabroveni

Capcana pentru un barbat casatorit

8 martie - Teatrul Elisabeta

Apolodor

9 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Frumos e in septembrie la Veneția

9 martie - Sala Mare ARCUB Gabroveni

FAMILIA JELEZNOV

9 martie - Sala Teatrul Mic

CASĂ SPRE ACASĂ

9 martie - Casa de Cultura 'Mihai Ursachi' a Municipiului Iasi

FATA MORGANA

9 martie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

Aglaja

9 martie - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

Frumos e in septembrie la Veneția

9 martie - Sala Mare ARCUB Gabroveni

Acesti romani fantastici

10 martie - Sala Rapsodia

Iulia, o scanteie ...

10 martie - Teatrul Elisabeta

KARAMAZOVII

10 martie - Sala Teatrul Mic

FATA MORGANA

10 martie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

Cerere în căsătorie, A.P. Cehov

10 martie - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

O noapte furtunoasa

11 martie - Teatrul Principal

Acesti romani fantastici

11 martie - Casa de Cultura Sindicatelor Ploiesti

DINEU CU PROSTI - Buzau

12 martie - Casa de Cultura a Sindicatelor Buzau

Cuplu' ideal

12 martie - Restaurant Elisabeta

DESPRE TANDREȚE

13 martie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

Casatorie in trei

13 martie - Casa de Cultura Sindicatelor Ploiesti

Dezbraca-te, vreau sa-ti vorbesc!

13 martie - Teatrul Elisabeta

Iubirea este un lucru foarte mare

13 martie - Restaurant Elisabeta

ARTISTS TALK

13 martie - Sala Mare ARCUB Gabroveni

APA VIE

14 martie - Sala Teatrul Mic

PESCARUSUL

14 martie - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

MAZURKA

14 martie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

Cainele Gradinarului

14 martie - Restaurant Elisabeta

...Escu

15 martie - Sala Rapsodia

BOEING BOEING

15 martie - Teatrul Elisabeta

TREI GEMENI VENEȚIENI

15 martie - Sala Rapsodia

MAZURKA

15 martie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

FAMILIA FĂRĂ ZAHĂR

16 martie - Centrul de Teatru Educațional Replika

Regina Maria - jurnal de razboi

16 martie - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

PETRICĂ ȘI LUPUL

17 martie - Teatrul Luceafarul - Sala Mare

Un angajat, doi patroni

17 martie - Teatrul Elisabeta

TREI GEMENI VENEȚIENI

17 martie - Sala Rapsodia

Femeia, eterna poveste - Teatrul Stela Popescu

17 martie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

RENDEZ-VOUS PE LUNA

17 martie - Sala Rapsodia

Scrisori de pe front

17 martie - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

TAROT TALES, un musical de Mircea Tiberian pe texte de Saviana Stănescu

17 martie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

Cerere în căsătorie, A.P. Cehov

18 martie - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

ALL INCLUSIVE - BOTOSANI

19 martie - Casa de Cultură a Sindicatelor Botosani

ALL INCLUSIVE - SUCEAVA

20 martie - Casa de Cultura a Sindicatelor - Suceava

Interesul poarta fesul

20 martie - Teatrul Principal

FAMILIA JELEZNOV

21 martie - Sala Teatrul Mic

Casatorie in trei

21 martie - Teatrul Principal

MARTIRI

22 martie - Sala Teatrul Mic

PENSIUNE COMPLETĂ

22 martie - Sala Rapsodia

AUTORUL E ÎN SALĂ

22 martie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

Acesti romani fantastici

22 martie - Sala Maximilian

Las' că ştim noi!

22 martie - Teatrul Elisabeta

Capcana pentru un barbat casatorit - Ploiesti

23 martie - Casa de Cultura Sindicatelor Ploiesti

ȚINUTUL DIN MIEZUL VERII

23 martie - Sala Teatrul Mic

...Escu

23 martie - Sala Rapsodia

MARGO

23 martie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

ȚINUTUL DIN MIEZUL VERII

24 martie - Sala Teatrul Mic

Hotul de margaritare - Teatrul Stela Popescu

24 martie - Palatul National al Copiilor, Sala Mica

FAPTE BUNE

24 martie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

...Escu

24 martie - Sala Rapsodia

Romeo si Julieta

24 martie - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

ALL INCLUSIVE - Teatrul National Bucuresti

25 martie - Sala Mare TNB

GAITELE - Ploiesti

25 martie - CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR Ploiesti

PESCARUSUL

27 martie - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

DESPRE TANDREȚE

27 martie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

SECRETUL FERICIRII - Bucuresti

27 martie - Palatul National al Copiilor

FATA MORGANA

28 martie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

URMA PASILOR TAI...

28 martie - Sala Mare ARCUB Gabroveni

MARTIRI

29 martie - Sala Teatrul Mic

RENDEZ-VOUS PE LUNA

29 martie - Sala Rapsodia

FATA MORGANA

29 martie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

BOEING BOEING

29 martie - Teatrul Elisabeta

FATA MORGANA

30 martie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

TREI GEMENI VENEȚIENI

30 martie - Teatrul Mic - Sala Rapsodia

Scrisori de pe front

30 martie - Teatrul Mic - Sala Studio GABROVENI

Apolodor

31 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

KARAMAZOVII

31 martie - Sala Teatrul Mic

HOȚUL PERFECT ȘI PUTEREA DRAGOSTEI

31 martie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

Vecina de deasupra

4 aprilie - Restaurant Elisabeta

Boeing Boeing - Teatrul Elisabeta - Casa de cultura a Sindicatelor PLOIESTI

5 aprilie - Casa de Cultura Sindicatelor Ploiesti

Acesti romani fantastici

6 aprilie - Sala Rapsodia

Casatorie in trei

6 aprilie -

Fratii Karamazov

8 aprilie - Teatrul Elisabeta

D'ale carnavalului

16 aprilie - Casa de Cultura Sindicatelor Ploiesti

Casatorie in trei

18 aprilie - Teatrul Principal

Casatorie in trei

20 aprilie - Sala Maximilian