HAMLET ȘI NOI

TEATRU

Centrul European Cultural și de Tineret pentru U.N.E.S.C.O Nicolae Balcescu, Strada 11 Iunie, sector 4, Bucuresti


Detalii eveniment

,,HAMLET ȘI NOI’’ după Hamlet, de William Shakespeare

Regizor: Antoaneta Cojocaru

Miercuri  30  Mai, ora 19.00

Laboratorul de Artă, cu sprijinul Ministerului Culturii, prezintă primele spectacole “Hamlet și noi”, un spectacol-laborator de Antoaneta Cojocaru, după celebra piesă a lui W. Shakespeare. Antoaneta Cojocaru își pune amprenta îmbinând tehnici inovative de arta spectacolului și arta actorului, construind un spectacol puternic, ce traduce într-o manieră contemporană marile teme existențiale dezbătute în opera lui Shakespeare: dragostea, relația cu autoritatea, familia, moartea, renașterea.

Un Hamlet cu trăiri intense și diverse, ce sălăsluiește fără îndoială în sufletul fiecăruia dintre noi, indiferent de vârstă, statut social, pasiuni și interese.

22 de actori - de la actori cu experiență implicați în fenomenul teatral actual, la cei mai valoroși studenți la UNATC, cât și profesioniști din alte domenii de activitate - își pun în “Hamlet și noi”, harul în slujba teatrului, “al cărui rost dintru începuturi și până acum, a fost și este să îi țină lumii oglinda în față.” (W. Shakespeare).

Evoluția fiecărui personaj în parte, de la începutul spectacolului și până la final, se transmite din spațiul numit convențional “scenă”, în cealaltă parte - a publicului, sub forma unei legături emoționale puternice. 

”Hamlet și noi” ia forma unui spectacol itinerant, jucat în circuit în case de patrimoniu și clădiri considerate repere în București și din țară, cu scopul de a atrage atenția asupra lor și de a promova astfel patrimoniul cultural autohton.

Distribuție: 

Cu participarea extraordinară a lui Adrian Ciobanu, actor al Teatrului Bulandra.

Cu: Anca Florescu, Alexandra Giurcă, Răzvan Răduță, Cristiana Ioniță, Teodora Filip, Brian West.

Horia Fedorca, Alin Potop, Vlad Brumaru, Marina Fluerașu, Alexandru Moldovan, Ciprian Chiricheș, Alexandru Ionescu, Teodora Antal – studenți UNATC.

Ioana Lupu, Maria Bucur, Tatiana Gingărașu, Laura Teodor, Cosmin Rudeanu, Ovidiu Condurache.

Sarah West.

și Antoaneta Cojocaru.

Proiecții video: Sineira Studio

Pregătire muzicală: Adrian-George Popescu

Asistent coregrafie: Brian West

Asistent scenografie: Ileana Zirra

Regizor tehnic: Oana Rainer

Sunet și proiecții: Vlad Ștefan

Lumini: Gabi Bucurenciu / Adrian Pitica

Traducere: Leon D. Levițchi și Dan Duțescu

Durata: 3 ore

Rezervări bilete: Tel: 021.336.43.40

Preț bilete: 20 lei; 15 lei / elevi, studenți, pensionari

Ascunde detalii eveniment

Calendar evenimente

Alte evenimente din aceeasi categorie

TEATRU

Arlecchino și pierdutele iubiri

18 octombrie - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

HOȚUL PERFECT ȘI PUTEREA DRAGOSTEI

18 octombrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

Aglaja

18 octombrie - Teatrul Mic - Sala Studio

MISSOURI SKY

19 octombrie - Sala Studio Excelsior

Las' că ştim noi!

19 octombrie - Teatrul Elisabeta

Visul unei nopti de vara

19 octombrie - Sala Rapsodia

Veethoven, făi!

19 octombrie - Teatrul de Stat Constanta

CĂLĂTOAREA ȘI SHAKESPEARE

20 octombrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

Viața plicticoasă a visătorului Francois

20 octombrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Visul unei nopti de vara

20 octombrie - Sala Rapsodia

Romeo si Julieta

20 octombrie - Teatrul Mic - Sala Studio

Să ne răzbunăm, iubito!

20 octombrie - Teatrul de Stat Constanta

Ambasada iubirii

20 octombrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

Incurcatura la nivel inalt

21 octombrie - Teatrul Elisabeta

ILUZIA COMICĂ

21 octombrie - T. Excelsior - Sala Mare

Testosteron

21 octombrie - Teatrul de Stat Constanta

ACTRITELE - Premiera

21 octombrie - Palatul National al Copiilor

Scrisori de pe front

21 octombrie - Teatrul Mic - Sala Studio

Te iubesc dar nu pe tine - Bucuresti

22 octombrie - Palatul National al Copiilor

Visul unei nopti de vara

23 octombrie - Sala Rapsodia

ÎMPĂRATUL MUȘTELOR

23 octombrie - T. Excelsior - Sala Mare

Visul unei nopti de vara

23 octombrie - Sala Rapsodia

Our Ladies of Perpetual Succour

24 octombrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

BOEING BOEING

24 octombrie - Teatrul Elisabeta

Sot de vanzare

24 octombrie - Restaurant Elisabeta

AMERIKA

25 octombrie - T. Excelsior - Sala Mare

Dezbraca-te, vreau sa-ti vorbesc!

25 octombrie - Teatrul Elisabeta

ISTORIE LA PERSOANA I - PREMIERĂ

26 octombrie - Teatrul Luceafarul - Sala Mică

MINUNATA LUME NOUĂ

26 octombrie - T. Excelsior - Sala Mare

Ketchup

26 octombrie - Teatrul Principal

Inca nu, dar o sa fie...

26 octombrie - Teatrul Elisabeta

Paliativ

26 octombrie - Teatrul de Stat Constanta

Serata interbelica Silviu Biris

26 octombrie - Restaurant Elisabeta

Vassa Jeleznova de Maxim Gorki

27 octombrie - Teatrul Elisabeta

Dona Juana

27 octombrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

Aglaja

27 octombrie - Teatrul Mic - Sala Studio

Paliativ

27 octombrie - Teatrul de Stat Constanta

Arlecchino și pierdutele iubiri

28 octombrie - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

Romeo si Julieta

28 octombrie - Teatrul Mic - Sala Studio

Gin Rummy

28 octombrie - Teatrul de Stat Constanta

FAMILIA JELEZNOV

28 octombrie - Sala Teatrul Mic

Amanta

29 octombrie - Teatrul Principal

Despre tandrețe

29 octombrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

DEȘTEPTAREA PRIMĂVERII

30 octombrie - Sala Teatrul Mic

Amanta

30 octombrie - Casa de Cultura Sindicatelor Ploiesti

The History Boys

31 octombrie - T. Excelsior - Sala Mare

DEȘTEPTAREA PRIMĂVERII

1 noiembrie - Sala Teatrul Mic

PLASTIC

1 noiembrie - Sala Mare ARCUB Gabroveni

UN CUPLU CIUDAT

1 noiembrie - Restaurant Elisabeta

Puricele in ureche

2 noiembrie - Teatrul Elisabeta

Visul unei nopti de vara

3 noiembrie - Sala Rapsodia

Visul unei nopti de vara

3 noiembrie - Sala Rapsodia

Idolul si Ion Anapoda

4 noiembrie - Sala Mare ARCUB Gabroveni

Spovedanie in fata luminii

4 noiembrie - Teatrul Principal

CARAMITRU – MALAELE, cate-n luna si in stele

5 noiembrie - Sala Studio TNB

Fratii Karamazov

7 noiembrie - Teatrul Elisabeta

FIERARII - IASI

7 noiembrie - Teatrul National "Vasile Alecsandri"

ARTISTS TALK

9 noiembrie - Sala Mare ARCUB Gabroveni

Adevarata poveste a celor trei purcelusi

10 noiembrie - Teatrul Principal

Puricele in ureche

10 noiembrie - Teatrul Elisabeta

FAMILIA JELEZNOV

10 noiembrie - Sala Teatrul Mic

FAMILIA JELEZNOV

11 noiembrie - Sala Teatrul Mic

Eu dau banu', eu dau ora exacta!

14 noiembrie - Teatrul Principal

Balul cimitirului

16 noiembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani

Incurcatura la nivel inalt

16 noiembrie - Teatrul Elisabeta

Crima la cină

17 noiembrie - Restaurant Elisabeta

ACTRITELE - Iasi

18 noiembrie - Casa de Cultura a Studentilor - Iasi

Capcana pentru un barbat casatorit

18 noiembrie - Teatrul Elisabeta

FAMILIA JELEZNOV

18 noiembrie - Sala Teatrul Mic

CAFENEAUA

19 noiembrie - Sala Mare TNB

FAMILIA JELEZNOV

20 noiembrie - Sala Teatrul Mic

O noapte furtunoasa

21 noiembrie - Teatrul Principal

Fata Morgana de Dumitru Solomon, direcția de scenă Victor Ioan Frunză

23 noiembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

Dezbraca-te, vreau sa-ti vorbesc!

24 noiembrie - Casa de Cultura Sindicatelor Ploiesti

Fata Morgana de Dumitru Solomon, direcția de scenă Victor Ioan Frunză

24 noiembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

O casnicie linistita

24 noiembrie - Teatrul Elisabeta

PRENUMELE - Iasi

26 noiembrie - Teatrul National "Vasile Alecsandri"

ELIXIR - Teatrul National Bucuresti

26 noiembrie - Sala Studio TNB

ACTRITELE - Teatrul National Bucuresti

26 noiembrie - Sala Mare TNB

Las' că ştim noi! - Constanta

28 noiembrie - Casa de Cultura a Sindicatelor - Constanta

Autorul e în sală

29 noiembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

Fata Morgana de Dumitru Solomon, direcția de scenă Victor Ioan Frunză

29 noiembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

Horaţiu Mălăele - Ediţie specială (BUZĂU)

29 noiembrie - Sala Consiliului Județean Buzău

Horaţiu Mălăele - Ediţie specială (ARAD)

4 decembrie - Filarmonica de Stat Arad

Boeing Boeing - Constanta

7 decembrie - Casa de Cultura a Sindicatelor - Constanta

Fata Morgana de Dumitru Solomon, direcția de scenă Victor Ioan Frunză

8 decembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

Fata Morgana de Dumitru Solomon, direcția de scenă Victor Ioan Frunză

11 decembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

Copilul lui Noe - Brasov

17 decembrie - Teatrul Sică Alexandrescu Brasov

Copilul lui Noe - Iasi

18 decembrie - Teatrul National "Vasile Alecsandri"