The History Boys

TEATRU

T. Excelsior - Sala Mare, Str. Academiei nr.28 sector 1, Bucuresti, Bucuresti

31 octombrie 18:30


Detalii eveniment

deAlan Bennet, regia Vlad Cristache

Cu: Mihai Dinvale, Cristian Popa, Daniela Ioniță-Marcu, Cristian Nicolaie, George Albert Costea, Alexandru Ion, Cezar Grumăzescu, Gabi Costin, Ionuț Vișan, Dan Clucinschi, Alexandru Voicu, Radu Mateucă

Un spectacol pentru tineri! Anarhia vârstei, intrigile de cancelarie, relaţiile elevi-profesori sunt suprinse în această comedie de succes despre anii cei mai frumoși ai vieții.

Acţiunea se desfăşoară la Cutlers’ Grammer School, într-un tradiţional colegiu de băieţi din Sheffield, Nordul Angliei. Obişnuitul stil de viaţă, nonconformist şi indolent al elevilor din clasa de istorie, care se pregătesc pentru intrarea la facultate, este dinamitat de ambiţiile directorului. Acesta doreşte cu ardoare ca şcoala sa să urce în clasamentul celor mai importante instituţii de învăţământ. Iar ţintă devine reuşita tinerilor la renumitele universități Oxford şi Cambridge.  

De aceea îl angajează pe Irwin, un tânăr profesor de istorie suplinitor. Prin tehnica sa modernă de predare acesta intră în conflict atât cu Hector, profesorul excentric ce îşi savurează cunoştinţele în faţa clasei pentru propria lui plăcere, cât şi cu profesoara Lintott, cu un stil pedagogic mult prea tradiţional. Şcoala devine astfel un „câmp de bătălie” al ideilor diferite despre viaţă şi educaţie.

Cinic şi tranşant, Irwin reuşeşte să îi provoace pe tineri să abordeze subiectele de istorie în mod inedit, astfel încât studiul să le facă, chiar spre surprinderea acestora, plăcere. Iar în final, ţinta - Oxford şi Cambridge - să fie atinsă, pentru prima dată în istoria colegiului.

The History Boys. Poveşti cu parfum de liceu nu este numai un spectacol despre istorie, ci unul menit să facă istorie!

Durata spectacolului: 2h 40 min | 16+

Preț: 30 lei preț întreg, 16 lei elevi, studenți și pensionari, grup organizat

Ascunde detalii eveniment

Calendar evenimente

Alte evenimente din aceeasi categorie

TEATRU

Arlecchino și pierdutele iubiri

18 octombrie - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

HOȚUL PERFECT ȘI PUTEREA DRAGOSTEI

18 octombrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

Aglaja

18 octombrie - Teatrul Mic - Sala Studio

MISSOURI SKY

19 octombrie - Sala Studio Excelsior

Las' că ştim noi!

19 octombrie - Teatrul Elisabeta

Visul unei nopti de vara

19 octombrie - Sala Rapsodia

Veethoven, făi!

19 octombrie - Teatrul de Stat Constanta

CĂLĂTOAREA ȘI SHAKESPEARE

20 octombrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

Viața plicticoasă a visătorului Francois

20 octombrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Visul unei nopti de vara

20 octombrie - Sala Rapsodia

Romeo si Julieta

20 octombrie - Teatrul Mic - Sala Studio

Să ne răzbunăm, iubito!

20 octombrie - Teatrul de Stat Constanta

Ambasada iubirii

20 octombrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

Incurcatura la nivel inalt

21 octombrie - Teatrul Elisabeta

ILUZIA COMICĂ

21 octombrie - T. Excelsior - Sala Mare

Testosteron

21 octombrie - Teatrul de Stat Constanta

ACTRITELE - Premiera

21 octombrie - Palatul National al Copiilor

Scrisori de pe front

21 octombrie - Teatrul Mic - Sala Studio

Te iubesc dar nu pe tine - Bucuresti

22 octombrie - Palatul National al Copiilor

Visul unei nopti de vara

23 octombrie - Sala Rapsodia

ÎMPĂRATUL MUȘTELOR

23 octombrie - T. Excelsior - Sala Mare

Visul unei nopti de vara

23 octombrie - Sala Rapsodia

Our Ladies of Perpetual Succour

24 octombrie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

BOEING BOEING

24 octombrie - Teatrul Elisabeta

Sot de vanzare

24 octombrie - Restaurant Elisabeta

AMERIKA

25 octombrie - T. Excelsior - Sala Mare

Dezbraca-te, vreau sa-ti vorbesc!

25 octombrie - Teatrul Elisabeta

ISTORIE LA PERSOANA I - PREMIERĂ

26 octombrie - Teatrul Luceafarul - Sala Mică

MINUNATA LUME NOUĂ

26 octombrie - T. Excelsior - Sala Mare

Ketchup

26 octombrie - Teatrul Principal

Inca nu, dar o sa fie...

26 octombrie - Teatrul Elisabeta

Paliativ

26 octombrie - Teatrul de Stat Constanta

Serata interbelica Silviu Biris

26 octombrie - Restaurant Elisabeta

Vassa Jeleznova de Maxim Gorki

27 octombrie - Teatrul Elisabeta

Dona Juana

27 octombrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

Aglaja

27 octombrie - Teatrul Mic - Sala Studio

Paliativ

27 octombrie - Teatrul de Stat Constanta

Arlecchino și pierdutele iubiri

28 octombrie - T. Excelsior - Sala "Ion Lucian"

Romeo si Julieta

28 octombrie - Teatrul Mic - Sala Studio

Gin Rummy

28 octombrie - Teatrul de Stat Constanta

FAMILIA JELEZNOV

28 octombrie - Sala Teatrul Mic

Amanta

29 octombrie - Teatrul Principal

Despre tandrețe

29 octombrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

DEȘTEPTAREA PRIMĂVERII

30 octombrie - Sala Teatrul Mic

Amanta

30 octombrie - Casa de Cultura Sindicatelor Ploiesti

The History Boys

31 octombrie - T. Excelsior - Sala Mare

DEȘTEPTAREA PRIMĂVERII

1 noiembrie - Sala Teatrul Mic

PLASTIC

1 noiembrie - Sala Mare ARCUB Gabroveni

UN CUPLU CIUDAT

1 noiembrie - Restaurant Elisabeta

Puricele in ureche

2 noiembrie - Teatrul Elisabeta

Visul unei nopti de vara

3 noiembrie - Sala Rapsodia

Visul unei nopti de vara

3 noiembrie - Sala Rapsodia

Idolul si Ion Anapoda

4 noiembrie - Sala Mare ARCUB Gabroveni

Spovedanie in fata luminii

4 noiembrie - Teatrul Principal

CARAMITRU – MALAELE, cate-n luna si in stele

5 noiembrie - Sala Studio TNB

Fratii Karamazov

7 noiembrie - Teatrul Elisabeta

FIERARII - IASI

7 noiembrie - Teatrul National "Vasile Alecsandri"

ARTISTS TALK

9 noiembrie - Sala Mare ARCUB Gabroveni

Adevarata poveste a celor trei purcelusi

10 noiembrie - Teatrul Principal

Puricele in ureche

10 noiembrie - Teatrul Elisabeta

FAMILIA JELEZNOV

10 noiembrie - Sala Teatrul Mic

FAMILIA JELEZNOV

11 noiembrie - Sala Teatrul Mic

Eu dau banu', eu dau ora exacta!

14 noiembrie - Teatrul Principal

Balul cimitirului

16 noiembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani

Incurcatura la nivel inalt

16 noiembrie - Teatrul Elisabeta

Crima la cină

17 noiembrie - Restaurant Elisabeta

ACTRITELE - Iasi

18 noiembrie - Casa de Cultura a Studentilor - Iasi

Capcana pentru un barbat casatorit

18 noiembrie - Teatrul Elisabeta

FAMILIA JELEZNOV

18 noiembrie - Sala Teatrul Mic

CAFENEAUA

19 noiembrie - Sala Mare TNB

FAMILIA JELEZNOV

20 noiembrie - Sala Teatrul Mic

O noapte furtunoasa

21 noiembrie - Teatrul Principal

Fata Morgana de Dumitru Solomon, direcția de scenă Victor Ioan Frunză

23 noiembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

Dezbraca-te, vreau sa-ti vorbesc!

24 noiembrie - Casa de Cultura Sindicatelor Ploiesti

Fata Morgana de Dumitru Solomon, direcția de scenă Victor Ioan Frunză

24 noiembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

O casnicie linistita

24 noiembrie - Teatrul Elisabeta

PRENUMELE - Iasi

26 noiembrie - Teatrul National "Vasile Alecsandri"

ELIXIR - Teatrul National Bucuresti

26 noiembrie - Sala Studio TNB

ACTRITELE - Teatrul National Bucuresti

26 noiembrie - Sala Mare TNB

Las' că ştim noi! - Constanta

28 noiembrie - Casa de Cultura a Sindicatelor - Constanta

Autorul e în sală

29 noiembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sală Ion Băieșu

Fata Morgana de Dumitru Solomon, direcția de scenă Victor Ioan Frunză

29 noiembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

Horaţiu Mălăele - Ediţie specială (BUZĂU)

29 noiembrie - Sala Consiliului Județean Buzău

Horaţiu Mălăele - Ediţie specială (ARAD)

4 decembrie - Filarmonica de Stat Arad

Boeing Boeing - Constanta

7 decembrie - Casa de Cultura a Sindicatelor - Constanta

Fata Morgana de Dumitru Solomon, direcția de scenă Victor Ioan Frunză

8 decembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

Fata Morgana de Dumitru Solomon, direcția de scenă Victor Ioan Frunză

11 decembrie - Teatrul Dramaturgilor Romani - Sala Iosif Naghiu

Copilul lui Noe - Brasov

17 decembrie - Teatrul Sică Alexandrescu Brasov

Copilul lui Noe - Iasi

18 decembrie - Teatrul National "Vasile Alecsandri"