MICA SIRENA

TEATRU COPII

Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari, Strada General Eremia Grigorescu 24, Bucuresti

18 martie 11:00


Detalii eveniment
  • Dupa:Hans Christian Andersen
  • Regia: Gabriel Apostol
  • Scenografia: Cristina Pepino
  • Muzica:Dan Bălan
  • Varsta: Peste 3 ani
  • Durata: 50 min

Distribuţia: Daniela Ruxandra Mihai, George Năstase / Leonard Dodan, Ioan Brancu / Adrian Alexandru Neculcea, Adrian Lefter / George Simian, Alina Petrescu / Roxana Vișan, Mariana Zaharia/ Petronela Purima /Voce Mica Sirenă: Monica Madas

Reprezentatiile din week-end sunt precedate de intalniri si sesiuni interactive, sustinute de specialisti in diferite domenii. Acesea incep la ora 11:00 si dureaza 15 minute.


Povestea de la ŢĂNDĂRICĂ se apropie mai mult de propunerea filmului lui Disney, care transformă povestea lui Andersen în mod semnificativ, meditaţia asupra valorilor spirituale devenind o poveste convenţională în care eroina este răsplătită la final cu o căsnicie pământeană. Sirena lui Andersen este atrasă la suprafaţa apei de două impulsuri complementare, dar separabile totodată: iubirea romantică pentru un prinţ frumos şi dorinţa morală de a atinge nemurirea sufletului.Mica Sirenă suferă atunci când prinţul se căsătoreşte cu o altă fată pe care o crede salvatoarea lui. Ea se desprinde de mitul sirenelor, refuzând să îl ucidă pe prinţ,sacrificându-se pe sine şi iubirea ei şi rămâne pe veci prizoniera apelor.

Ascunde detalii eveniment

Calendar evenimente

Alte evenimente din aceeasi categorie

TEATRU COPII

PRINȚESA ȘI BROSCOIUL

21 februarie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

OMUL DE ZAPADA CARE VOIA SA INTALNEASCA SOARELE

22 februarie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

PINOCCHIO

23 februarie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

PRINȚESA ȘI BROSCOIUL

24 februarie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Vrajitorul din Oz

24 februarie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Petrecere cu peripetii

24 februarie - Teatrul Elisabeta

PRINȚESA ȘI BROSCOIUL

24 februarie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

POVESTEA CELOR TREI PURCELUSI

25 februarie - Teatrul Luceafarul - Sala Mică

URSUL PĂCĂLIT DE VULPE

25 februarie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

Bambi

25 februarie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

MUZICANȚII DIN BREMEN

25 februarie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

POVESTEA UNUI OM LENEȘ

25 februarie - Teatrul Luceafarul - Sala Mare

URSUL PĂCĂLIT DE VULPE

25 februarie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

JACK SI VREJUL DE FASOLE

26 februarie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

OMUL DE ZAPADA CARE VOIA SA INTALNEASCA SOARELE

27 februarie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Thomas Sawyer

27 februarie - T. Excelsior - Sala Mare

Zana Zorilor

28 februarie - T. Excelsior - Sala Mare

OMUL DE ZAPADA CARE VOIA SA INTALNEASCA SOARELE

28 februarie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

SCUFITA ROSIE

1 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

EU, OBLIO

2 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

URSUL PĂCĂLIT DE VULPE

3 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

Cei trei purcelusi

3 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

URSUL PĂCĂLIT DE VULPE

3 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

OMUL DE ZAPADA CARE VOIA SA INTALNEASCA SOARELE

4 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

DE ZIUA LUI PINOCCHIO

4 martie - Teatrul Luceafarul - Sala Mică

RIDICHEA URIAȘĂ

4 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

ALBĂ CA ZĂPADA

4 martie - Teatrul Luceafarul - Sala Mare

OMUL DE ZAPADA CARE VOIA SA INTALNEASCA SOARELE

4 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Departe de casa

8 martie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

ALBA CA ZAPADA

8 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

SCUFITA ROSIE

10 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

SCUFITA ROSIE

10 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

URSUL PĂCĂLIT DE VULPE

11 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

PEȘTIȘORUL DE AUR

11 martie - Teatrul Luceafarul - Sala Mică

TIGRISORUL PETRE

11 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Vrajitorul din Oz

11 martie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

FRUMOASA ȘI BESTIA

11 martie - Teatrul Luceafarul - Sala Mare

URSUL PĂCĂLIT DE VULPE

11 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

Casa pisicii

15 martie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Cei trei purcelusi

16 martie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

OMUL DE ZAPADA CARE VOIA SA INTALNEASCA SOARELE

16 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

CRAIASA ZAPEZII

17 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

CRAIASA ZAPEZII

17 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

RIDICHEA URIAȘĂ

18 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

Degetica

18 martie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

VRAJITORUL DIN OZ

18 martie - Teatrul Luceafarul - Sala Mare

RIDICHEA URIAȘĂ

18 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

Bambi

19 martie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Vrajitorul din Oz

21 martie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Taramul povestilor

22 martie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

CAPRA CU TREI IEZI

24 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

Danilă Prepeleac

24 martie - Teatrul Elisabeta

CAPRA CU TREI IEZI

24 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

RIDICHEA URIAȘĂ

25 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

URSUL PĂCĂLIT DE VULPE

25 martie - Teatrul Luceafarul - Sala Mică

OMUL DE ZAPADA CARE VOIA SA INTALNEASCA SOARELE

25 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

La scoala este ca-n povesti

25 martie - Teatrul Elisabeta

Departe de casa

25 martie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

CA SAREA-N BUCATE

25 martie - Teatrul Luceafarul - Sala Mare

RIDICHEA URIAȘĂ

25 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

Magia copilariei

26 martie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Cea mai frumoasa floare

26 martie - Teatrul Excelsior - Sala Studio

Magia copilariei

27 martie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Degetica

28 martie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Thomas Sawyer

28 martie - T. Excelsior - Sala Mare

Casa pisicii

29 martie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Casa pisicii

29 martie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

Degetica

30 martie - Sala Ion Lucian ( Sala Mare Excelsior )

TIGRISORUL PETRE

30 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

ALBA CA ZAPADA

31 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

ALBA CA ZAPADA

31 martie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

URSUL PĂCĂLIT DE VULPE

1 aprilie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio

MUZICANȚII DIN BREMEN

1 aprilie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Sala Lahovari

URSUL PĂCĂLIT DE VULPE

1 aprilie - Teatrul de Animatie Țăndărică - Anima Studio